Едва ли познавате повече от 2-3 имена от включените в този списък. В
същото време всички тези жени са извършили неща, с които нашият свят се е
променил завинаги. Това за пореден път доказва, че нашата планета е
обитавана от абсолютно (не)обикновени жени. Затова всички трябва да
узнаят за тях!
Пакистанското момиче става известно на 11 г., благодарение на своя анонимен блог към Би Би Си, в който описва зверствата на талибаните. Момичето пише, че те забраняват на жените да получат образование, не признават техните човешки права и свободи. Година по-късно, екстремистите откриват автора на блога и стрелят по Малала в градския автобус, ранявайки още няколко души. Момичето оцелява като по чудо, след лечение във Великобритания и е наградена с Националната пакистанска младежка награда за мир. На 16-годишната Малала е присъдена Нобелова награда за мир, което я прави най – младият лауреат в историята. Днес Малала е на 18 г. и работи в Ливан, където открива училище за момичета.
Лекар от Варшава, в годините на Втората световна война, тя работи във Варшавското гето, където се грижи за болни деца. С помощта на различни трикове, фалшификации и смяна на документи Ирена извежда от гетото 2500 еврейски деца. На новородените дава хапчета за сън, поставя ги в малки кутии с дупки, така че да не се задушат и ги изнася с машините, с които доставят дезинфектанти за лагера. Някои деца са изнесени през мазетата на къщите, в непосредствена близост до гетото или чрез отводнителните шахти. Рискувайки за тях с живота си, Ирена води списък на оцелелите, за да бъде сигурна, че след войната са добре. През 1965 г. израелският музей на Холокоста й дава званието „Праведник на света“.
Велик физик и химик , Мария е единствената жена в света, която два пъти е удостоена с Нобелова награда. По време на Първата световна война, Мария Склодовска-Кюри, вече признат учен и носител на Нобелова награда, бъдещ директор на службата по радиология на Червения кръст, се заема с оборудването и обслужването на рентгенови преносими устройства за изследване на ранените. Тя инвестира в създаването на тези машини почти всички средства от двете си Нобелови награди. Интересно е, че Кюри е все още единствената жена, носител на две Нобелови награди, чиято дъщеря същи получава Нобелова награда в областта на химията.
Маргарет оглавява група от инженери – програмисти по космическия проект на НАСА “ Аполо“. Най-известната снимка на Маргарет е до разпечатката на кода, който тя създава.
„Дневникът на Ане Франк“ е най-трагичното и най-сигурно свидетелство за ужаса на нацизма. По време на войната, жените от семейството на Ане се крият в мазето, а еврейското момиче почти ежедневно пише в бележника си за всичко, което вижда наоколо. Ане, майка ѝ и сестрите ѝ са намерени и депортирани в Аушвиц. Никоя от тях не оцелява. Дневникът на Ане е открит от случайно момиче, което се впечатлило от прочетеното и успява да намери роднини на Ан, за да им предаде дневника. „Дневникът на Ане Франк“ се превръща в един от 35-те обекта, включени в регистъра „Паметта на света“ – списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Мечтата на Катрин винаги е била да участва в маратон наравно с мъжете (през 1960 г. жените не се допускат да участват в тези състезания). През 1967 г. Катрин застанала на старта и пробягала маратона, въпреки усилията на организаторите насила да я изблъскат от пистата. Едва 5 години след впечатляващите резултати на Катрин, жените получават правото да участват в маратон наравно с мъжете.
Тя е първата чернокожа жена, отказала да признае превъзходството на бялата раса публично на 1 декември 1955 г. в Монтгомъри, Алабама, САЩ. Роза отказва да отстъпи мястото си на бял пътник. Бунтът й бива подкрепен не само от другите пътници в автобуса, но и от жителите на града. Тя получила прозвището „Черната роза на свободата.“ В продължение на 381 дни всички чернокожи жители на Монтгомъри не използвали обществения транспорт в подкрепа на Роза и нейната позиция. На 20 декември 1956 г. сегрегацията в градските автобуси на Монтгомъри е премахната със закон.
Известната жена – лекар от Румъния , която основава първия в света Институт по геронтология и гериатрия (изучаване процеса на стареене), започва своята кариера през 1946 г. Тогава при нея за преглед идва 140-годишен мъж, който живее в гората и до 98-годишна възраст влачи на раменете си огромни трупи. Ана Василики е заинтересована от феномена на дълголетието и започва да изучава навиците, ежедневието и храненето на пациента си 4 години преди смъртта му. Аслан е първата, която отбелязва, че решаваща роля за дълголетието има храненето с екологично чиста храна, физическата активност и чистият въздух.
През 1889 г., Берта фон Зутнер публикува книгата си „Долу оръжията!“, в която описва живота на една млада жена, чиято съдба е да бъде осакатена от европейските войни през 60-те години на XIX век. Това е пламенен протест срещу войната, написан с голямо познание, умение и огромен запас от наблюдения, протест от гледната точка на жената и майката, преминала през ужасите на войната. Книгата ѝ донася огромна популярност. Чете я самият Нобел и се свързва с Берта, обещава ѝ да създаде нова номинация – награда за мир. Именно Берта става първият ѝ лауреат и втората жена в историята, на която е присъдена толкова висока награда.
Първата жена космонавт в света, е герой на Съветския съюз, кандидат на техническите науки, професор и десетият космонавт в света. Въпреки трудния полет и негативната реакция на учените към факта, че се изпраща жена в космоса, след полета на Терешкова, правото на работа в космическите отряди се дава и на нежния пол. През 1982 г. в орбита излиза и втората жена – космонавт – Светлана Савицкая.
София е родена и израснала в Букурещ. Получава медицинско образование и работи като хирург, когато започва Втората световна война. Мъжете отиват на фронта и тя остава единственият специалист в клиниката. По време на бомбардировките тя продължава да оперира, подобрява уменията си и спасява живота на момче със сложна мозъчна операция. София е първият неврохирург в света. За 47 години тя не изневерява на родната болница номер 9. Интересен факт в биографията й е, че лекува любимата жена на шейха на Абу Даби. Според ислямския закон мъж – лекар не може да я оперира, а освен София, тогава не е имало толкова добри специалисти. До края на живота си шейхът я залива с благодарности и скъпи подаръци.
Известната румънска гимнастичка е пет пъти олимпийски шампион, най-награждаваната спортистка на Румъния. В цялата история на Олимпиадата тя прави невъзможното: получава 10.00 бал за изпълнението си, въпреки че на таблото има място само за 3 цифри. Получените от Надя 10.00 на дисплея се превръщат в 1.00 и трибуните избухват от възмущение. Съдиите обясняват ситуацията и Надя влиза в историята. Нейният рекорд все още не е подобрен.
Въпреки тоталната дискриминация на жените в Индия, Сарла успява да получи лиценз за пилот през 1936 г. Вярно, че разрешителното е за селскостопански самолети, но това е огромен успех, след като традиционно мъжкото пространство в Индия е заето от жена.
Тя е първата жена-пилот, прелетяла над Атлантическия океан. Амелия има и литературен талант, нейни са няколко бестселъра за полетите и живота на летците. Смята се, че Амелия открива пътя на жените в авиацията, въпреки че дотогава броят на пилотите жени бил нищожен в сравнение с този на мъжете.
Това е жената, която се снима по бански на плажа. Постъпката й не може да се нарече подвиг, но пък и не може да се подцени смелостта ѝ. По стандартите на 1907 г. това е невероятно предизвикателно. Анет е арестувана, но възмутените протести на жените, настояващи, че дамите имат право да ходят на обществените плажове в комфортни и красиви дрехи, водят до факта, че женските бански скоро са разрешени в света.
Суфражетките от Япония се застъпват за идеята да се дадат избирателни права на жените. Комаки цели 10 години води курс, наречен „Новите жени“, в който обяснява на японките защо техните права трябва да бъдат същите, като тези на мъжете. Японските жени получават това право едва през 1945 година.
Всъщност тя е първата жена министър-председател с такава висока репутация, способна да управлява страната и да участват пълноценно във всички политически и икономически процеси. При Тачър икономиката на страната расте три пъти по-бързо от обикновено и тя се превръща в модел на жената – политик, давайки шанс на много други жени да пробият в горните ешелони на управление.
Тя доброволно приема обета и отива в Калкута. Така, 20-годишното момиче започва да се грижи за мизерстващите, болните и прокажените. Сама основава Конгрегацията на милосърдието. Днес тази благотворителна организация има около 300 000 членове в 80 страни, глобална мрежа от детски домове, домове за сираци, болници. Само в рехабилитационния център за прокажени в Калкута се лекуват и обучават за различна надомна работа около 10 000 души годишно.
През 1997 г. американската телевизионна водеща, актриса и комик Елън Дедженеръс създава скандал в голям мащаб. Тя се появява на корицата на Таймс с цитата: „Да, аз съм лесбийка“, а по-късно в сериала “ Елън“ го признава и на своя психоаналитик – Опра Уинфри. Това е първият подобен скандал и невероятно предизвикателство за обществото. След откровението на Елън, подобни признания престават да шокират света. Цели 11 години Елън има любовен роман с актрисата Порша де Роси. На 16 август 2008 г., след вдигане на забраната за еднополовите бракове в Калифорния, момичета се женят. А днес са по-щастливи от всякога.
Тя е петият министър-председател на Израел. Родена в Украйна, Голда е седмото дете в семейството. Пет от нейните по-големи братя и сестри са починали в ранна възраст, поради болести и липса на нормални условия на живот. Самата Голда едва не умира от глад. Заради преследване поради националността ѝ избягала в Израел и обещала да посвети живота си на това никой да не страда от нацизма и ксенофобията, да има нормални условия за живот и гаранция за сигурност. Голда Меир е и единствената жена сред подписалите декларацията за независимост на Израел, първият израелски посланик в Съветския съюз и не на последно място първата жена министър – председател.
Когато била малка, бащата на Глория изоставя нея и сериозно болната ѝ майка без пукната пара. Момичето от малко бива принудено да работи, за да се грижи за майка си, сблъсквайки се с постоянна дискриминация. Глория става журналист и политик, лидер на феминисткото движение. Благодарение на нейната активност, политиците започват обсъждането на програми като “ Свободно семейно планиране от жената“ и „Демокрацията в семейството и разделяне на семейните задължения между съпруга и съпругата.“ Глория е смятана за една от най-ефективните активистки на феминисткото движение.
Родена като Алиса Розенбаум Зиновиевна, след болшевишката революция Ранд емигрира в САЩ. Там тя завършва образованието си и става популярна писателка. Айн вижда, че основният проблем на човечеството е, че държавата насърчава човека да служи на страната, а не обратното – както в действителност трябва да бъде. Седем от най-известните книги на Ранд („Ние, живите“, „Химн“, „Първоизточник“, „Добродетелта на егоизма“) са продадени в 50 милионен тираж. А романът “ Атлас изправи рамене“ е награден като най-великото философско-епично произведение в историята.
Наричат Линда жената, благодарение на която се появява понятието self made person (човек, който постига всичко сам). На 11 годишна възраст, Линда получава нараняване на гръбначния стълб и бива прикована към леглото. Лекарите казват, че момичето няма да може да ходи, но Линда отговаря: „Кълна ви се, аз няма просто да вървя, а ще покорявам върхове“. След 2 години усилени тренировки Линда прави първите си стъпки. Съдбата е жестока към нея: съпругът ѝ умира, когато Линда е на 20 години, а след него, един след друг си отиват родителите и сестра ѝ. Вачнер решава, че ще постигне всичко сама. През 1986 г. е призната за “ Жена на годината“, а след 6 години – „Най-успешната бизнес дама в Америка“.
Италиански невролог, лауреат на Нобелова награда, Рита посвещава целия си живот на научни разработки, а всички пари, които ѝ носят изследванията, изпраща за създаването на благотворителна фондация, която финансира изграждането на училища в развиващите се страни. Привлича учители, които биха могли да дадат повече на децата, живеещи в мизерни условия и лишени от достъп до информация. Рита е първата жена, приета в Папската академия на науките. През 2001 г. е назначена пожизнено за сенатор на Италианската република.
Популярна през 1930-1940 г. австрийска, а след това американска филмова актриса, Хеди се увлича по… нови способи за кодиране на сигнали. Зарязвайки кариерата си в киното, тя напълно се отдава на науката. В резултат на това разработва метод за предаване на данни, които е невъзможно да бъдат заглушени чрез странични смущения. Изобретението на Хеда спасява много кораби от флота на САЩ по време на Втората световна война, а по-късно става основа на Wi-Fi технологията и на Bluetooth.
Дъщерята на поета Джордж Байрон, се счита за първият програмист в историята, започнала разработването на първата цифрова изчислителна машина с програмно управление. Ада пише програми, които никой от нейните съвременници не разбира, но по-късно именно те стават основа за първите кодове на електронните изчислителни машини.
Тя е легендарната жена-снайперист, герой от битките за Севастопол и освобождението на Одеса. Тя е поканена в САЩ лично от Франклин Рузвелт и излиза с обръщение към американския народ в Чикаго. Нейните думи влизат в историята: „Господа, аз съм на двадесет и пет години. По време на войната унищожих 309 фашисти нашественици. Не ви ли се струва, господа, че твърде дълго се криете зад гърба ми?“
Потенциален лауреат на Нобелова награда, Розалинд незаслужено е забравена като учен. Тя работи върху анализа на ДНК, заедно с още трима свои колеги, които в крайна сметка получават престижната награда за своите разработки. Никой от тях не споменава, че Розалинд извършва ключовия етап от работата – рентгеновия дифракционен анализ на ДНК, благодарение на което става възможно разграничаването на двойната спирала, съдържаща генетична информация за човека.
Били Джийн открива пътя на жените в големия тенис. Днес тя е рекордьорка по брой победи на Уимбълдън. Основава Световната женска тенис асоциация и извоюва призовите награди за женския тенис да са идентични с тези на мъжете. Всичко започва когато Били Джийн предизвиква първата ракета на света (през 1973 г. това е Боби Ригс), за да докаже, че жените играят тенис на по-зле от мъжете. Кинг печели с разгромяващ резултат и слага край на разговорите, че жените нямат място в тениса.
Американски биолог, тя първа обръща внимание на вредите, които пестицидите причиняват на живите организми. Книгата на Рейчъл “ Мълчалива пролет“ предизвиква вълнение сред производителите на химикали. Мнозина дори я обвиняват, че текстът е поръчан и смятат всички проучвания на Карсън за изфабрикувани, но Рейчъл печели всички дела и се счита за основател на съвременното движение за органични продукти и борец за екологията на нашата планета.
1. Малала Юсафзай
Пакистанското момиче става известно на 11 г., благодарение на своя анонимен блог към Би Би Си, в който описва зверствата на талибаните. Момичето пише, че те забраняват на жените да получат образование, не признават техните човешки права и свободи. Година по-късно, екстремистите откриват автора на блога и стрелят по Малала в градския автобус, ранявайки още няколко души. Момичето оцелява като по чудо, след лечение във Великобритания и е наградена с Националната пакистанска младежка награда за мир. На 16-годишната Малала е присъдена Нобелова награда за мир, което я прави най – младият лауреат в историята. Днес Малала е на 18 г. и работи в Ливан, където открива училище за момичета.
2. Ирена Сендлерова
Лекар от Варшава, в годините на Втората световна война, тя работи във Варшавското гето, където се грижи за болни деца. С помощта на различни трикове, фалшификации и смяна на документи Ирена извежда от гетото 2500 еврейски деца. На новородените дава хапчета за сън, поставя ги в малки кутии с дупки, така че да не се задушат и ги изнася с машините, с които доставят дезинфектанти за лагера. Някои деца са изнесени през мазетата на къщите, в непосредствена близост до гетото или чрез отводнителните шахти. Рискувайки за тях с живота си, Ирена води списък на оцелелите, за да бъде сигурна, че след войната са добре. През 1965 г. израелският музей на Холокоста й дава званието „Праведник на света“.
3. Мария Склодовска-Кюри
Велик физик и химик , Мария е единствената жена в света, която два пъти е удостоена с Нобелова награда. По време на Първата световна война, Мария Склодовска-Кюри, вече признат учен и носител на Нобелова награда, бъдещ директор на службата по радиология на Червения кръст, се заема с оборудването и обслужването на рентгенови преносими устройства за изследване на ранените. Тя инвестира в създаването на тези машини почти всички средства от двете си Нобелови награди. Интересно е, че Кюри е все още единствената жена, носител на две Нобелови награди, чиято дъщеря същи получава Нобелова награда в областта на химията.
4. Маргарет Хамилтън
Маргарет оглавява група от инженери – програмисти по космическия проект на НАСА “ Аполо“. Най-известната снимка на Маргарет е до разпечатката на кода, който тя създава.
5. Ане Франк
„Дневникът на Ане Франк“ е най-трагичното и най-сигурно свидетелство за ужаса на нацизма. По време на войната, жените от семейството на Ане се крият в мазето, а еврейското момиче почти ежедневно пише в бележника си за всичко, което вижда наоколо. Ане, майка ѝ и сестрите ѝ са намерени и депортирани в Аушвиц. Никоя от тях не оцелява. Дневникът на Ане е открит от случайно момиче, което се впечатлило от прочетеното и успява да намери роднини на Ан, за да им предаде дневника. „Дневникът на Ане Франк“ се превръща в един от 35-те обекта, включени в регистъра „Паметта на света“ – списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
6. Катрин Швитцер
Мечтата на Катрин винаги е била да участва в маратон наравно с мъжете (през 1960 г. жените не се допускат да участват в тези състезания). През 1967 г. Катрин застанала на старта и пробягала маратона, въпреки усилията на организаторите насила да я изблъскат от пистата. Едва 5 години след впечатляващите резултати на Катрин, жените получават правото да участват в маратон наравно с мъжете.
7. Роза Ли Паркс
Тя е първата чернокожа жена, отказала да признае превъзходството на бялата раса публично на 1 декември 1955 г. в Монтгомъри, Алабама, САЩ. Роза отказва да отстъпи мястото си на бял пътник. Бунтът й бива подкрепен не само от другите пътници в автобуса, но и от жителите на града. Тя получила прозвището „Черната роза на свободата.“ В продължение на 381 дни всички чернокожи жители на Монтгомъри не използвали обществения транспорт в подкрепа на Роза и нейната позиция. На 20 декември 1956 г. сегрегацията в градските автобуси на Монтгомъри е премахната със закон.
8. Ана Василики Аслан
Известната жена – лекар от Румъния , която основава първия в света Институт по геронтология и гериатрия (изучаване процеса на стареене), започва своята кариера през 1946 г. Тогава при нея за преглед идва 140-годишен мъж, който живее в гората и до 98-годишна възраст влачи на раменете си огромни трупи. Ана Василики е заинтересована от феномена на дълголетието и започва да изучава навиците, ежедневието и храненето на пациента си 4 години преди смъртта му. Аслан е първата, която отбелязва, че решаваща роля за дълголетието има храненето с екологично чиста храна, физическата активност и чистият въздух.
9. Берта фон Зутнер
През 1889 г., Берта фон Зутнер публикува книгата си „Долу оръжията!“, в която описва живота на една млада жена, чиято съдба е да бъде осакатена от европейските войни през 60-те години на XIX век. Това е пламенен протест срещу войната, написан с голямо познание, умение и огромен запас от наблюдения, протест от гледната точка на жената и майката, преминала през ужасите на войната. Книгата ѝ донася огромна популярност. Чете я самият Нобел и се свързва с Берта, обещава ѝ да създаде нова номинация – награда за мир. Именно Берта става първият ѝ лауреат и втората жена в историята, на която е присъдена толкова висока награда.
10. Валентина Терешкова
Първата жена космонавт в света, е герой на Съветския съюз, кандидат на техническите науки, професор и десетият космонавт в света. Въпреки трудния полет и негативната реакция на учените към факта, че се изпраща жена в космоса, след полета на Терешкова, правото на работа в космическите отряди се дава и на нежния пол. През 1982 г. в орбита излиза и втората жена – космонавт – Светлана Савицкая.
11. София Йонеску
София е родена и израснала в Букурещ. Получава медицинско образование и работи като хирург, когато започва Втората световна война. Мъжете отиват на фронта и тя остава единственият специалист в клиниката. По време на бомбардировките тя продължава да оперира, подобрява уменията си и спасява живота на момче със сложна мозъчна операция. София е първият неврохирург в света. За 47 години тя не изневерява на родната болница номер 9. Интересен факт в биографията й е, че лекува любимата жена на шейха на Абу Даби. Според ислямския закон мъж – лекар не може да я оперира, а освен София, тогава не е имало толкова добри специалисти. До края на живота си шейхът я залива с благодарности и скъпи подаръци.
12. Надя Команечи
Известната румънска гимнастичка е пет пъти олимпийски шампион, най-награждаваната спортистка на Румъния. В цялата история на Олимпиадата тя прави невъзможното: получава 10.00 бал за изпълнението си, въпреки че на таблото има място само за 3 цифри. Получените от Надя 10.00 на дисплея се превръщат в 1.00 и трибуните избухват от възмущение. Съдиите обясняват ситуацията и Надя влиза в историята. Нейният рекорд все още не е подобрен.
13. Сарла Такрал
Въпреки тоталната дискриминация на жените в Индия, Сарла успява да получи лиценз за пилот през 1936 г. Вярно, че разрешителното е за селскостопански самолети, но това е огромен успех, след като традиционно мъжкото пространство в Индия е заето от жена.
14. Амелия Еърхарт
Тя е първата жена-пилот, прелетяла над Атлантическия океан. Амелия има и литературен талант, нейни са няколко бестселъра за полетите и живота на летците. Смята се, че Амелия открива пътя на жените в авиацията, въпреки че дотогава броят на пилотите жени бил нищожен в сравнение с този на мъжете.
15. Анет Келерман
Това е жената, която се снима по бански на плажа. Постъпката й не може да се нарече подвиг, но пък и не може да се подцени смелостта ѝ. По стандартите на 1907 г. това е невероятно предизвикателно. Анет е арестувана, но възмутените протести на жените, настояващи, че дамите имат право да ходят на обществените плажове в комфортни и красиви дрехи, водят до факта, че женските бански скоро са разрешени в света.
16. Комаки Кимура
Суфражетките от Япония се застъпват за идеята да се дадат избирателни права на жените. Комаки цели 10 години води курс, наречен „Новите жени“, в който обяснява на японките защо техните права трябва да бъдат същите, като тези на мъжете. Японските жени получават това право едва през 1945 година.
17. Маргарет Тачър
Всъщност тя е първата жена министър-председател с такава висока репутация, способна да управлява страната и да участват пълноценно във всички политически и икономически процеси. При Тачър икономиката на страната расте три пъти по-бързо от обикновено и тя се превръща в модел на жената – политик, давайки шанс на много други жени да пробият в горните ешелони на управление.
18. Майка Тереза
Тя доброволно приема обета и отива в Калкута. Така, 20-годишното момиче започва да се грижи за мизерстващите, болните и прокажените. Сама основава Конгрегацията на милосърдието. Днес тази благотворителна организация има около 300 000 членове в 80 страни, глобална мрежа от детски домове, домове за сираци, болници. Само в рехабилитационния център за прокажени в Калкута се лекуват и обучават за различна надомна работа около 10 000 души годишно.
19. Елън Дедженеръс
През 1997 г. американската телевизионна водеща, актриса и комик Елън Дедженеръс създава скандал в голям мащаб. Тя се появява на корицата на Таймс с цитата: „Да, аз съм лесбийка“, а по-късно в сериала “ Елън“ го признава и на своя психоаналитик – Опра Уинфри. Това е първият подобен скандал и невероятно предизвикателство за обществото. След откровението на Елън, подобни признания престават да шокират света. Цели 11 години Елън има любовен роман с актрисата Порша де Роси. На 16 август 2008 г., след вдигане на забраната за еднополовите бракове в Калифорния, момичета се женят. А днес са по-щастливи от всякога.
20. Голда Меир
Тя е петият министър-председател на Израел. Родена в Украйна, Голда е седмото дете в семейството. Пет от нейните по-големи братя и сестри са починали в ранна възраст, поради болести и липса на нормални условия на живот. Самата Голда едва не умира от глад. Заради преследване поради националността ѝ избягала в Израел и обещала да посвети живота си на това никой да не страда от нацизма и ксенофобията, да има нормални условия за живот и гаранция за сигурност. Голда Меир е и единствената жена сред подписалите декларацията за независимост на Израел, първият израелски посланик в Съветския съюз и не на последно място първата жена министър – председател.
21. Глория Щайн
Когато била малка, бащата на Глория изоставя нея и сериозно болната ѝ майка без пукната пара. Момичето от малко бива принудено да работи, за да се грижи за майка си, сблъсквайки се с постоянна дискриминация. Глория става журналист и политик, лидер на феминисткото движение. Благодарение на нейната активност, политиците започват обсъждането на програми като “ Свободно семейно планиране от жената“ и „Демокрацията в семейството и разделяне на семейните задължения между съпруга и съпругата.“ Глория е смятана за една от най-ефективните активистки на феминисткото движение.
22. Айн Ранд
Родена като Алиса Розенбаум Зиновиевна, след болшевишката революция Ранд емигрира в САЩ. Там тя завършва образованието си и става популярна писателка. Айн вижда, че основният проблем на човечеството е, че държавата насърчава човека да служи на страната, а не обратното – както в действителност трябва да бъде. Седем от най-известните книги на Ранд („Ние, живите“, „Химн“, „Първоизточник“, „Добродетелта на егоизма“) са продадени в 50 милионен тираж. А романът “ Атлас изправи рамене“ е награден като най-великото философско-епично произведение в историята.
23. Линда Джой Вачнер
Наричат Линда жената, благодарение на която се появява понятието self made person (човек, който постига всичко сам). На 11 годишна възраст, Линда получава нараняване на гръбначния стълб и бива прикована към леглото. Лекарите казват, че момичето няма да може да ходи, но Линда отговаря: „Кълна ви се, аз няма просто да вървя, а ще покорявам върхове“. След 2 години усилени тренировки Линда прави първите си стъпки. Съдбата е жестока към нея: съпругът ѝ умира, когато Линда е на 20 години, а след него, един след друг си отиват родителите и сестра ѝ. Вачнер решава, че ще постигне всичко сама. През 1986 г. е призната за “ Жена на годината“, а след 6 години – „Най-успешната бизнес дама в Америка“.
24. Рита Леви – Монталчини
Италиански невролог, лауреат на Нобелова награда, Рита посвещава целия си живот на научни разработки, а всички пари, които ѝ носят изследванията, изпраща за създаването на благотворителна фондация, която финансира изграждането на училища в развиващите се страни. Привлича учители, които биха могли да дадат повече на децата, живеещи в мизерни условия и лишени от достъп до информация. Рита е първата жена, приета в Папската академия на науките. През 2001 г. е назначена пожизнено за сенатор на Италианската република.
25. Хеди Ламар
Популярна през 1930-1940 г. австрийска, а след това американска филмова актриса, Хеди се увлича по… нови способи за кодиране на сигнали. Зарязвайки кариерата си в киното, тя напълно се отдава на науката. В резултат на това разработва метод за предаване на данни, които е невъзможно да бъдат заглушени чрез странични смущения. Изобретението на Хеда спасява много кораби от флота на САЩ по време на Втората световна война, а по-късно става основа на Wi-Fi технологията и на Bluetooth.
26. Ада Лъвлейс
Дъщерята на поета Джордж Байрон, се счита за първият програмист в историята, започнала разработването на първата цифрова изчислителна машина с програмно управление. Ада пише програми, които никой от нейните съвременници не разбира, но по-късно именно те стават основа за първите кодове на електронните изчислителни машини.
27. Людмила Павличенко
Тя е легендарната жена-снайперист, герой от битките за Севастопол и освобождението на Одеса. Тя е поканена в САЩ лично от Франклин Рузвелт и излиза с обръщение към американския народ в Чикаго. Нейните думи влизат в историята: „Господа, аз съм на двадесет и пет години. По време на войната унищожих 309 фашисти нашественици. Не ви ли се струва, господа, че твърде дълго се криете зад гърба ми?“
28. Розалинд Франклин
Потенциален лауреат на Нобелова награда, Розалинд незаслужено е забравена като учен. Тя работи върху анализа на ДНК, заедно с още трима свои колеги, които в крайна сметка получават престижната награда за своите разработки. Никой от тях не споменава, че Розалинд извършва ключовия етап от работата – рентгеновия дифракционен анализ на ДНК, благодарение на което става възможно разграничаването на двойната спирала, съдържаща генетична информация за човека.
29. Били Джийн Кинг
Били Джийн открива пътя на жените в големия тенис. Днес тя е рекордьорка по брой победи на Уимбълдън. Основава Световната женска тенис асоциация и извоюва призовите награди за женския тенис да са идентични с тези на мъжете. Всичко започва когато Били Джийн предизвиква първата ракета на света (през 1973 г. това е Боби Ригс), за да докаже, че жените играят тенис на по-зле от мъжете. Кинг печели с разгромяващ резултат и слага край на разговорите, че жените нямат място в тениса.
30. Рейчъл Карсън
Американски биолог, тя първа обръща внимание на вредите, които пестицидите причиняват на живите организми. Книгата на Рейчъл “ Мълчалива пролет“ предизвиква вълнение сред производителите на химикали. Мнозина дори я обвиняват, че текстът е поръчан и смятат всички проучвания на Карсън за изфабрикувани, но Рейчъл печели всички дела и се счита за основател на съвременното движение за органични продукти и борец за екологията на нашата планета.
Няма коментари:
Публикуване на коментар