Смелостта е страх, който вече си е казал молитвата.
Карл Барт, швейцарски теолог
Смелостта! Лесно е да я откриете в герои от войната, но тя присъства и във всеки голям водач в бизнеса, правителството и църквата. Когато една организация бележи значителен прогрес, можете да сте сигурни, че лидерът й прави смели решения. Позицията на водач не дава на човека смелост, но
смелостта може да му даде позиция на водач. При високо ефективните лидери изпъква една характерна особеност – готовността да рискуват.Когато сте изправени пред труден избор, ще оцените следните истини за смелостта:
Смелостта се ражда във вътрешна битка. Шелдън Коп отбелязва следното: „Всички
Смелост е да правиш нещата правилно, а не да се плъзгаш по тяхната повърхност. Борецът за граждански права Мартин Лутър Кинг декларира: „Колко струва един човек – това става най-ясно, когато той се намира във време на предизвикателство и противопоставяне, а не в мигове на задоволство и удобство”. Големите лидери имат добри умения да убеждават хората да достигат до споразумение и да работят заедно. Когато е необходимо, те могат да заемат и твърда позиция. Смелостта е свързана с принципите, а не с разбиранията. Вашата преданост към потенциала трябва да остане по-силна от желанието ви да угодите на другите.
Смелостта на лидера вдъхновява последователите да бъдат отговорни. Проповедникът Били Греъм твърди: „Смелостта е заразителна. Когато един храбър човек заеме позиция, готовността на останалите да не превият гръб се затвърждава”. Показаната от лидера смелост вдъхновява. Тя кара хората да искат да го следват.
Животът ви се обогатява в съответствие с вашата смелост. Джон Хенри Нюман, британски теолог, казва: „Бойте се не от това, че животът ви ще свърши, а от това, че може никога да не започне”. А римският историк
СЪВЕТЪТ НА МАКСУЕЛ за усъвършенстване на смелостта:
- Изправи се срещу трудностите. Захвани се с нещо ново и рисковано, за да се сдобиеш с повече смелост. Например: парашутизъм, реч пред публика, участие в пиеса, скално катерене…
- Говори с човека, с когото си в конфликт.Повечето хора избягват конфронтациите с работодател, роднина, колега. Ако при теб е така, говори с този човек до края на седмицата. Говори с него истината с добро отношение, без да се нахвърляш и без да го обиждаш.
- Направи гигантска стъпка. Ако със сърцето си знаеш, че трябва да напуснеш старата си работа, но се страхуваш да се заловиш с нова, посрещни това решение. Отдели време, в което да го разгледаш. Поговори с брачния си партньор; посъветвай се с доверен човек или с близък приятел. Ако това се окаже правилното нещо, направи го.
Няма коментари:
Публикуване на коментар