Образът на Големия брат се появява преди повече от 60 години в един роман, след това влиза в киното и рекламите и се превръща в телевизионно шоу.
Големият брат на Оруел
Създател на образа на Големия брат (Big Brother) е Джордж Оруел в романа си „1984”, публикуван през 1949 г. (вляво - корицата на първото издание) Романът разказва за Океания – антиутопично тоталитарно общество, където хората са под постоянно наблюдение. Навсякъде има
телевизионни екрани, от които Големият брат – въплъщение на управляващата партия – напомня на хората,
Големият брат през 1984 г.
35 години след написването на романа по него е направен филм на режисьора Майкъл Радфорд. Филмът излиза през 1984 г.
Кадър от филма "1984" (1984)
Apple и Macintosh
През 1984 г. се появява първият компютър Macintosh на Apple, който изглежда така:
Телевизионната реклама на първия Mac в историята е режисирана от Ридли Скот, вдъхновена е от „1984” и е забранена за излъчване по телевизията:
Единственото излъчване на рекламата по американската телевизия е на 22 януари 1984 г. Преди това създателите й – Chiat/Day – са я излъчили и един път по местна телевизия в Айдахо.
От тоталитарното общество до телевизионното шоу
Годината е 1997, а мястото – офисите на продуцентска къща „Ендемол” в Холандия. От образа на Големия брат на Оруел се появява идеята за телевизионно шоу, в което участниците живеят в една къща и всяко тяхно движение се записва на телевизионни камери.
Първият „Биг Брадър” се излъчва две години по-късно, през 1999 г. Днес форматът се прави в 70 страни по света.
Въпреки някои разлики, като цяло всички варианти на риалити шоуто включват няколко общи елемента – задачите, изповедалнята, номинациите за изгонване.
От спартанска обстановка до модерна къща
В повечето ранни версии на „Биг Брадър” къщите са доста спартански и удобствата в тях се свеждат до течаща вода, мебели и ограничени количества храна. Идеята е, че колкото по-малко удобства има, толкова по-голяма е вероятността между съквартирантите да се появят търкания.
Постепенно обаче нещата се променят, къщите стават все по-модерни, като в много от тях има сауна, джакузи и други подобни удобства.
Няма коментари:
Публикуване на коментар