вторник, 27 януари 2015 г.

Любопитни факти от живота на Архимед



Древногръцкият математик, физик, инженер, астроном и философ Архимед, се ражда през 287 г. пр. Хр. в Сиракуза, Сицилия. Той е един от първите велики учени, създал науки като механиката и хидростатиката.

Архимед е
грък, който е живял в град Сиракуза, Сицилия. Неговият роднина, Хиерон II, е бил цар на Сиракуза.

Приноса му в геометрията и механиката е считан за първо тласък на математическият анализ. Системно е
прилагал математиката в естествознанието и в техническите си открития и изобретения.
Живота на Архимед
По-голямата част от научните му достижения са достигнали до нас, благодарение на сведенията на Ератостен, Досифей и Конон.

Други интересни факти от живота на Архимед са:

1. Успява да изчисли със забележителна точност приблизителната стойност на числото "Пи", наричано понякога Архимедова константа.

2. Негово откритие е законът: "Всяко тяло, потопено в течност, олеква толкова, колкото тежи изтласканата от него течност". Има легенда, че античният физик достигнал до това си откритие, взимайки си вана, и бил толкова въодушевен, че извикал : "Еврика! ". Оттогава това нарицателно се използва от всеки, когато осъзнае нещо очевидно.
Статуя на Архимед
3. Открива принципа на работа на лоста, свързан с известната му мисъл: "Дайте ми опорна точка и достатъчно дълъг лост, и ще повдигна Земята! "

4. За да помогне на Сиракуза в защита от римските нападатели през Втората пуническа война,Архимед изобретил много военни машини, като огнехвъргачката. Застанал и начело на съпротивата в защита на родния град.

5. Когато римляните пленяват Сиракуза има специален отряд обучени войници, чиято работа е била да пленят
Архимед жив.

6. Римски войник убива Архимед при обсадата на Сиракуза през 212 г. пр. Хр. Твърди се, че през това време ученият пишел някакво уравнение върху пясъка. Последните думи, приписвани на Архимед, са „Не ми разваляйте кръговете“

7. Архимед е погребан в гроб, който се състои от сфера и описан около нея цилиндър, като височината на цилиндъра е равна на диаметъра на сферата. Това е неговото любимо доказателство.

Няма коментари:

Публикуване на коментар