понеделник, 29 февруари 2016 г.

Честита Баба Марта! Най-интересните факти за празника.

Честита Баба Марта! Най-интересните факти за празника.

Честитим ви Баба Марта с пожелание за здраве, както и с някои от любопитните факти за този любим пролетен празник.


Мартениците са балканска традиция


Освен в България с
мартеници се закичват в съседна Румъния (украшението се нарича мърцишор), Молдова,
Албания, Македония, някои части на Северна Гърция и Западните покрайнини.

Откъде идва празникът?


Първи март е празникът на Баба Марта, образ от традиционния български фолклор, който води началото си от езическата история на Балканите. В усуканите бели и червени конци се крият елински и тракийски традиции.

Носят се за здраве и против уроки


Червеният цвят предпазва от уроки, белият носи здраве и щастие. Най-възрастната жена в къщата закичва децата с усукани бели и червени конци, най-често от вълна.


Мартениците са предвестници на пролетта


Мартеничката се носи, докато видиш първия щъркел, първото цъфнало дърво или до настъпването на пролетта. След това се поставя на овощно дръвче или под камък. Има поверие, че ако под камъка, под който е сложена мартеница, има мравки, то годината ще е плодородна.



Интересни факти

  • В някои части на България освен бял и червен конец се слага и син, против уроки, а в други се наблюдават и повече цветове.Тайната на червения конец срещу уроки и за какво още служи?!
    През 2011 г. търсачката Google също се окичи с мартеница - логото й беше изписано с преплетени бели и червени конци, завършващи с пискюли.
    Билките, събирани на Еньовден се завързват с мартеница.
    За да бъде годината плодородна, хората закичват и домашните си животни.
    Поверието гласи, че за да ти носи щастие мартеницата, то тя трябва да ти е подарена от близък човек.                                                                                   Снимки: Pinterest