събота, 4 юли 2015 г.

7 изобретения, погубили авторите си.

7 изобретения, погубили авторите си

Световни изобретения, революционни за времето си.

 

 

Седем изобретения, които са революционни за времето си



Изобретенията  винаги са вълнували хората  и са развивали фантазията. Изобретателите получават  слава и удовлетворение.

 

 

Бикът на Фаларид

Древноримският учен Перил Атински изобретява през VI век преди Христа устройство, известно като Бика на Фаларид. Той бил предназначен за болезнена екзекуция на осъдените. Устройството представлява празен меден котел, в който престъпниците са затваряни, а след това са варени на бавен огън, запален под "корема" на съда. Изобретението носи името на тиранина Фаларид от Агригент (днешния град Агридженто) на о. Сицилия. И по заповед на деспота първата жертва на "бика" става самият му изобретател. Според различни предания Перил или е сварен вътре, или е изваден оттам все още жив и хвърлен от скала.

Бикът на Фаларид

Американската военна подводница

Американецът Хорейс Лоусън Хънли е адвокат и член на Сената на щата Луизиана. Страстта му са подводниците. По време на Гражданската война в САЩ той помага за разработването и построяването на три различни модела подводници. Изобретателят Хънли се удавя, като потъва заедно с третия модел през 1863 г.

Американска военна подводница

Костюмът парашут

Франц Райхелт е роден в Австрия, но почти целия си живот прекарва във Франция, където работи като шивач. В свободното си време разработва костюм парашут за пилоти. Първите костюми Райхелт изпробва върху манекени и резултатите са обнадеждаващи. Дотолкова, че той решава да скочи с изобретението си от Айфеловата кула. 57-метровият скок през 1912 г. върху замръзналата през зимата земя обаче води до мигновена смърт на изобретателя.

Костюмът-парашут

Аеромотовагонът

Руснакът Валериан Абаковски създава през 1921 г. аеромотовагона, позволяващ по релсите да се развива доста висока скорост при ниско потребление на гориво. Целта е масово въвеждане на този вид транспорт. При завръщането в Москва от изпитателно пътуване до град Тула обаче аеромотовагонът се разбива. Изобретателят му загива едва 26-годишен.

Радиоактивните елементи

Работата на Мария Склодовска-Кюри над радиоактивните елементи й донася световна слава. Именно тя е човекът, открил полония и радия. Полската химичка става и първият човек в света, спечелил две Нобелови награди - за физика и за химия. Но изобретателката става и първата жертва на откритата от самата нея радиоактивност. На 4 юли 1934 г. тя умира от апластична анемия, предизвикана от облъчване.

Мария Склодовска-Кюри - с две Нобелови награди

Въжетата за инвалиди

Американецът Томас Миджли се прочува като химик с работата си над етилирания бензин и фреона. Но той от дете е парализиран. Затова решава да изобрети система от въжета, куки и ролки, която да помага на инвалидите да се изправят на крака. На 2 ноември 1944 г. изобретателят се оплита в собствените си въжета и умира от задушаване.

Летящата кола

Американецът Хенри Смолински работи като инженер в компанията "Нортроп". Изоставя обаче работата си, за да открие фирмата "Адвансд веикъл енджениърс". Нейна основна цел е производството на летящи коли. През 1973 г. компанията построява първите два прототипа, представляващи хибрид между самолет "Чесна Скаймастър" и автомобил "Форд Пинто". Масовото производство било запланувано за следващата година. На 11 септември 1973 г. обаче Смолински загива по време на изпитателен полет заедно с пилота Харолд Блейк. Тогава крилото на прототипа се откъсва за лош късмет на изобретателя.


Летящата кола

Няма коментари:

Публикуване на коментар