Ърнест Хемингуей
е роден на 21 юли 1899 г. в Илинойс. Още от малък баща му обича да го
взима със себе си на екскурзии из северните части на Мичиган, където го
учи да ловува, да лови риба и да обича живота сред природата.
Ърнест Хемингуей, писането и приключенията.
„Да бъдеш мъж е трудна работа. Трудно е да бъдеш добър мъж” – тези думи Ърнест Хемингуей е казвал стотици пъти на един от синовете си, който не е разбирал съвсем какво значат те.Преди да стане един от най-значимите писатели на 20 век, Ърнест Хемингуей е журналист. Първо пише за училищния си вестник, след това, вместо да отиде в колеж, става репортер в „Канзас Сити Стар”.
Този ранен опит
му оказва огромно влияние. Когато по-късно той започва да пише, стилът му е много повече журналистически, отколкото като на останалите писатели от онова време, които пишат дълги изречения и многословни описания.
При Хемингуей изреченията са кратки. Стилът е стегнат и по темата – нещо
По-късно той казва: „Работата във вестник не вреди на младия писател и може да му помогне, стига той да се измъкне от нея навреме.”
През 1918 г. Хемингуей, тогава 18-годишен, зарязва репортерската работа, за да замине за Италия, където да служи в Първата световна война като шофьор на линейка.
Един летен ден през същата година Хемингуей е ранен от огън на минохвъргачка. Въпреки раните си той успява да занесе един италиански войник на безопасно място, заради което по-късно получава медал за храброст.
Малко след инцидента Хемингуей пише: „Когато отиваш на война като момче, имаш една невероятна илюзия за безсмъртие. Другите ги убиват, не теб... И тогава, когато те ранят тежко за пръв път, изгубваш тази илюзия и разбираш, че може да се случи и на теб.”
Двата му крака са ранени. Налага се спешна операция, която младият писател преживява с ужаса на езиковата бариера – хирурзите не могат да му кажат на английски какво се случва и дали ще запази краката си.
Операцията е успешна и Хемингуей е пратен в болница в Милано, където краката му да се възстановяват.
Там бъдещият писател се влюбва за пръв път.
Тя се казва Агнес фон Куровски (вляво)
и е медицинска сестра от Червения кръст. Тя е със седем години
по-голяма от него и също е американка. За няколко месеца те решават, че
като се върнат в Америка, ще се оженят.
Това
така и не се случва. Хемингуей се връща у дома през януари 1919 г. и
два месеца по-късно получава писмо, с което Агнес го уведомява, че се е
сгодила за друг.Това първо разочарование оставя дълбок отпечатък върху Хемингуей. Най-вероятно всичките му последващи връзки са повлияни от Агнес – биографът му Джефри Мейърс твърди, че заради нея писателят развива рефлекса да изоставя жените в живота си, преди те да го изоставят.
Разочарованието обаче дава на писателя нещо друго – материал за писане. Преживяванията му в Италия по времена Първата световна война стават основа за първия му успешен роман – „Сбогом на оръжията”, – в който главната героиня Катрин е вдъхновена
Малко след завръщането си в Америка Хемингуей продължава да работи като журналист и среща първата си съпруга – Хадли Ричардсън. Тя също е по-голяма от него, с осем години, и най-вероятно му е напомняла за Агнес.
Скоро след като двамата се оженват, Хемингуей получава работа като чуждестранен кореспондент на вестник „Торонто Стар” в Париж.
Париж през 20-те години на 20 век е място, където всеки млад мъж би искал да поживее. Както и всеки млад писател. Това е времето - едно от времената всъщност - на "Полунощ в Париж" на Уди Алън.
Тогава в Париж са всички интересни хора на онова време – Франсис Скот Фицджералд, Пабло Пикасо, Хуан Миро, Джеймс Джойс. Джеймс Джойс става честа компания на Хемингуей за купонджийски запои, а с Франсис Скот Фицджералд писателят развива страни отношения на взаимно възхищение, примесено с враждебност.
Вдясно - паспортната снимка на Ърнест Хемингуей от онова време
Докато пише първия си роман, Хемингуей започва връзка с американската журналистка Полин Пфайфър. Тя също е по-голяма от него, макар и само с четири години. Хадли научава за връзката, иска развод от писателя и през 1927 г. Хемингуей вече е женен за Полин. Една година по-късно двамата се връщат в Америка. Писателят вече пише „Сбогом на оръжията”.
Следващите години Хемингуей прекарва в писане, пътуване и търсене на приключения.
Ходи на сафари в Африка; купува си лодка и плава из Карибско море; лови риба по бреговете на Флорида.
И всичко това – докато не започва поредната война.
Хемингуей
С Марта Хемингуей пътува до Куба и двамата дори наемат ферма близо до Хавана.
След което идва нова война.
Когато през 1941 г. САЩ влизат във Втората световна война, Хемингуей отново е военен кореспондент. Като такъв той присъства на някои от най-значимите събития във войната, включително на десанта в Нормандия.
Историята има свойството да се повтаря по отношение на жените на Ърнест Хемингуей. През тази война той среща четвъртата си съпруга – също военен кореспондент. Новата му любов се казва Мери Уелш.
След войната Хемингуей продължава да пише с променлив успех. Животът му е доста неспокоен и пълен с неприятни инциденти – през 1945 г. той преживява автомобилна катастрофа, по-късно в друга катастрофа е ранен един от синовете му, жена му си счупва двата глезена по време на ски, след като преди това е имала извънматочна бременност.
Освен това през тези години приятелите на Хемингуей в литературните среди умират един по един – Франсис Скот Фицджералд през 1940 г., Джеймс Джойс - през 1941 г., Гертруд Щайн - през 1946 г.
В резултат на всичко това Хемингуей изпада в депресия, започва да пие дори повече от преди, развива диабет, високо кръвно налягане, тежки главоболия и чернодробни проблеми. Писането също не му върви много и някои произведения се посрещат открито негативно от критиката.
През 1951 г., ядосан на критиците, Хемингуей сяда да пише едно от най-известните си произведения – „Старецът и морето”. Написва първата чернова за осем седмици, казвайки, че това е „най-доброто, което мога да напиша през целия си живот”.
Ърнест и Мери Хемингуей
Романът „Старецът и морето”
е невероятен успех, който превръща Хемингуей в звездата на деня. През
май 1952 г. тази творба му спечелва дълго отлаганата награда „Пулицър”,
за която досега само е бил номиниран.
След това обаче
животът му продължава по същия бурен, изпълнен с неочаквани събития
начин. През 1954 г., отново в Африка, Хемингуей едва не загива в две
поредни самолетни катастрофи. След втората даже се появяват репортажи за
смъртта на писателя, в резултат на което по време на възстановяването
си той си има интересно четиво – собствените си некролози. Малко
по-късно писателят е ранен и в горски пожар.Хемингуей е обичал да си пийва през целия си живот. Покрай множеството инциденти в началото на 50-те обаче той започва да пие още повече, за да притъпи физическите болки.
По това време идва и най-голямото признание за един писател - Нобелова награда за литература през 1954 г. Той обаче не може да отиде да я приеме лично заради все още тежкото си физическо състояние след катастрофите.
Затова изпраща реч, в която обяснява какво е да бъдеш писател: „Писането, в най-добрия си вид, е самотно занимание. Организациите за писатели облекчават самотата на автора, но се съмнявам, че подобряват неговото писане. Той става публична личност, самотата му намалява и често работата му става по-лоша. Защото той работи сам и ако е достатъчно добър писател, трябва да се изправя пред вечността – или пред липсата й – всеки ден.”
До 1959 г. той продължава усилено да пише, включително и мемоари за живота си в Париж в края на 20-те. По това време той живее основно в Куба, но в един
През 1928 г. бащата на Ърнест Хемингуей се самоубива. Хемингуей е съкрушен. Казват, че малко след смъртта на баща си е казал: „Вероятно и аз ще си отида по същия начин.”
Това се оказва злокобно пророчество, което се изпълнява в ранната сутрин на 2 юли 1961 г., когато Ърнест Хемингуей се самоубива.
По това време писателят вече е в доста сложно състояние на духа и тялото. Депресията му е доста тежка, а алкохолът е най-добрият му приятел – за закуска обикновено пие бира и джин. Вече не пише. Качествата, които сам е ценял най-много у себе си – своята продуктивност и самоконтрол, – вече ги няма.
Ърнест Хемингуей оставя след себе си значимо литературно наследство, но не само това. Той е един от първите писатели, които променят схващането за писателя като за човек, който седи в една стая зад бюрото си и пише. Хемингуей седи зад бюрото си, само че това бюро е ту в африканската савана, ту на някой карибски остров, ту в Испания, където е отишъл за някоя корида.
Неутолимата жажда за приключения, заедно с литературните постижения, може би е онова, което най-добре описва живота на Ърнест Хемингуей.
Когато го питат за целта на неговото изкуство, Хемингуей отговаря: „От нещата, които са се случили, и от нещата, които съществуват, и от всички неща, които знаеш, и от онези, които не можеш да знаеш, чрез своята изобретателност ти създаваш нещо, което не е изображение на нещо съществуващо, а изцяло ново, по-истинско от всичко истинско и живо; и ти го правиш живо; и ако го направиш достатъчно добре, ти му даваш безсмъртие.”
Няма коментари:
Публикуване на коментар