събота, 12 декември 2015 г.

Интересни и полезни факти за сърцето.

Сърцето в норма при мъжете тежи между 280 и 340 грама. А при жените между 230 и 280 грама;

Сърцето може да достигне тегло от над 500 грама, което обаче води до увреждания в сърдечната мускулатура.
Сърцето в норма има големината на юмрука на съответния човек.



Първата открита сърдечна операция е направена през 1893г. от д-р Daniel Hall Williams.

Десният бял дроб на човека е по-голям от левия. Това се дължи на разположението на сърцето.

Зехтинът намалява риска от настъпване на сърдечни усложнения.

Само за 1 минута сърцето изтласква 6 литра кръв;

За един живот, сърцето изпомпва близо  1,5 милиона бъчви кръв – достатъчно да се напълнят 200 жп цистерни.

Болшинството от инфарктите се случват между 8 и 9 часа сутринта.

Някога се е мислело, че сърцето контролира емоциите.

Всеки ден умират 2,700 души от сърдечни заболявания.

Сърцето на възрастен човек бие 72 пъти в минута; 100,000 пъти на ден; 3,600,000 пъти в година; и 2,5 милиарда пъти през целия живот.

Кръвоносните съдове в тялото имат обща дължина около 100,000 км.

Кран на чешма трябва да бъде отворен непрекъснато поне за 45 години, за да бъде еквивалентно количеството на водата, изтичащо през него на количеството кръв, което сърцето изпомпва за един човешки живот.

Количеството кръв, изпомпвано от сърцето може да варира широко – от 5 до 30 литра на минута.Всеки ден сърцето генерира достатъчно енергия да движи камион в продължение на около 30 км. А за целия живот, генерираната енергия е достатъчна за отиване до Луната и обратно.

Тъй като сърцето има способност да създава собствен електрически импулс, то може да продължи да бие дори и извън тялото дотогава, докато получава достатъчно кислород.

Сърцето на плода бие приблизително два пъти по-бързо от сърцето на възрастен човек – около 150 пъти в минута. Когато плодът е на 12 седмици, сърцето изпомпва около 30 литра кръв на ден.

Сърцето изпомпва кръв почти до всичките 75 трилиона клетки в тялото. Само роговицата не получава кръв.

Пет процента от кръвта снабдяват сърцето, 15-20% отиват към мозъка и централната нервна система, и 22% отиват към бъбреците.

„Туп-туп” – ритъмът на сърцето се създава от затварянето на четирите сърдечни клапи.


Известният руски физиолог Цион е изчислил, че сърцето успява да свърши работа, равна на усилията, които биха били необходими на една влакова композиция да изкачи най-високия връх в Европа - Монблан (4810 метра).

Този уникален човешки орган, сърцето, има способността да продължава да работи дори и след смъртта на човека. Смъртта не означава спиране на сърцето. Руският лекар Андреев е съумял да застави сърцето на новородено бебе да се съкращава цели четири дни след неговата смърт.

Сърцето извършва повече физическа работа от който и да е мускул в тялото за целия живот. Мощността на сърцето варира от 1 до 5 вата. Докато квадрицепсът (най-големият мускул на бедрото) може да произведе 100 вата за няколко минути, мощност от един ват в продължение на 80 години се равнява на 2,5 гига джаула.

Сърцето започва да бие от четвъртата седмица след зачеването и не спира да бие до смъртта.

Новороденото има около една чаша кръв в циркулацията. Сърцето на възрастен човек изпомпва около 4 до 6 литра към тъканите и към и от белите дробове за около една минута при сърдечна честота 75 удара/мин.

Сърцето изпомпва оксигенираната кръв към аортата (най-голямата артерия) за около 1,6км/ч. Когато достигне до капилярите, тя се движи с около 109 cm/ч.

Египтяните са вярвали, че сърцето и другите големи органи имат тяхна собствена воля и могат да се движат в тялото.

Plato твърди, че мисленето е свързано с мозъка, а чувствата произхождат от “горещото” сърце.

Продължителното безсъние може да доведе до прескачания на сърцето, наречени екстрасистоли.

При някои от хората, които хъркат, е възможно да е налице състояние, наречено обструктивна сънна апнея, което може да повлияе отрицателно на сърцето.

Кокаинът уврежда електрическата активност на сърцето и причинява спазъм на артериите, което може да доведе до инфаркт или инсулт дори и при здрави хора.

Galen, известен хирург на Римските гладиатори, демонстрира, че кръв, а не въздух (според Хипократ) изпълва артериите. Той обаче смятал, че сърцето работи като нискотемпературна печка, която задържа кръвта топла и че кръвта се процежда от едната страна на сърцето към другата през малки отворчета в сърцето.

Гален е бил съгласен с Аристотел, че сърцето е телесният източник на топлина, вид „лампа”, снабдявана с кръв от черния дроб и запалвана с въздух от белите дробове. Мозъкът служел за охлаждане на кръвта.

През 1929г. немският хирург Werner Forssmann (1904-1979) изследвал отвътре своето собствено сърце, като въвел катетър във вената на ръката си и го придвижил на 50cm и вътре в сърцето. Така той поставил началото на сърдечната катетеризация, сега често използвана техника в кардиологията.

На 3 декември 1967г. д-р Christiaan Barnard (1922-2001) от Южна Африка трансплантира човешко сърце в тялото на Louis Washansky. Въпреки че приемникът е живял само 18 дни, това се счита за първата успешна сърдечна трансплантация.

Сърцето на жената обикновено бие по-бързо от това на мъжа. Средната сърдечна честота при мъжете е около 70 удара в минута, докато при жените е около 78/мин.

Кръвта всъщност е тъкан. Когато тялото е в покой, на кръвта са и нужни само 6 секунди да отиде от сърцето до белите дробове и обратно, само 8 секунди да отиде до мозъка и обратно, и само 16 секунди да достигне пръстите на краката и да мине целия път обратно до сърцето.

Френският лекар Rene Laennec (1781-1826) измислил стетоскопа, когато решил, че е неуместно да долепи ухото си до гръдния кош на своя пациентка.

Лекарят Erasistratus от Chios (304-250г. пр.н.е.) бил първият, който открил, че сърцето работи като естествена помпа.

В своя текст „ De Humani Corporis Fabrica Libri Septem”, бащата на съвременната анатомия, Andreas Vesalius (1514-1565) твърди, че кръвта се просмуква от едната камера в другата през тайнствени пори.

Galenсе опитва да докаже, че сърцето непрекъснато произвежда кръв.William Harvey (1578-1657) обаче открива кръвоносната система през 1616г. и доказва, че в тялото има определено количество кръв и че то циркулира в една посока.

Дясното предсърдие съдържа около 3,5 супени лъжици кръв. Дясната камера има малко повече от четвърт чаша кръв. Лявото предсърдие има същото количесто като дясното предсърдие, но неговите стени са три пъти по-дебели.

Хванете топка за тенис и я стиснете здраво – ето толкова силно работи биещото сърце, за да изпомпва кръвта.

През 1903г. физиологът Willem Einthoven (1860-1927) въвежда електрокардиографията, която измерва електрическите потенциали на сърцето.