сряда, 30 март 2016 г.

28 световни личности, за които не знаете, че имат дислексия.

Между тях са Франсис Скот Фицджералд, Упи Голдбърг и Айнщайн


Дислексията е често срещана диагноза, но има много погрешни схващания за това състояние, както и въпроси от рода на: какво представлява, как се проявява, какъв тип човек може да я има. Тя е позната още като „разстройство на четенето“. Дислексията се отразява на способността на ума да обработи думите, написани на една страница, като при всеки човек тази невъзможност е в различна степен. Често хората с дислексия имат трудности в училище, те са отхвърлени, смятани са за деца със затруднения, определяни са като разсеяни или с ниска степен на интелигентност.
Въпреки това, списъкът с известни личности, който ви предоставяме, е свидетелство за факта, че тези твърдения просто не са верни. Някои от най-големите художници, мислители и визионери на нашето време са били диагностицирани с дислексия.

1. Кийра Найтли
27 световни личности, за които не знаете, че имат дислексия
Когато актрисата става на шест години, тя все още не може да чете, като симулира пред родителите си, че няма никакви проблеми с книгите. И известно време те не знаят, че детето им има затруднения. Но в един момент майка й се усъмнява и диагнозата е поставена от лекар.
2. Пабло Пикасо
Тестове показват, че хората с дислексия имат по-добро разбиране за пространството, така че този проблем по-скоро е помогнал на популярния художник.


3. Орландо Блум
"Бях ужасен, че с моята дислексия нямаше да съм в състояние да запазя диалога с партньора си по време на снимки. Добре че имах добри познания за езика още в ранна възраст", казва актьорът.


4. Уилям Хюлет
Трудно е да се повярва, че един от бащите на Силиконовата долина и съосновател на Хюлет Пакард имал дислексия, но е истина.


5. Ерин Брокович
„Знаех, че не съм глупава, но имах големи трудности в училище“, казва Ерин Брокович.


6. Джон Ленън
Поради своята дислексия, Ленън не е добър ученик и затова се насочва към света на музиката.



7. Дженифър Анистън
Актрисата не е знаела, че има дислексия, докато не става на 20 години. Веднъж диагностицирана, тя разбрала защо й е било толкова трудно в училище.


8. Уилям Бътлър Йетс
Той е диагностициран с дислексия в ранните си години, но въпреки това печели Нобелова награда за литература.



9. Ричард Брансън
Дислексията на бизнесмена може и да е направила живота му в училище по-труден, но не го е спряла да се превърне в уникален и много заможен предприемач.


10. Анди Уорхол
Уорхол не е бил добър студент поради състоянието му, така че насочва интелекта си към изкуството.


11. Патрик Демпси
Актьорът често имал проблеми с четенето на своите реплики и трябвало напълно да наизусти текста на „Анатомията на Грей“, за да свърши добре работата си. Това го направило по-добър актьор.


12. Томи Хилфигър
Той е бил с тази диагноза през целия си живот, но това не му е попречило да има една от най-влиятелните модни къщи.


13. Алберт Айнщайн
Често се спекулира с това, че Айнщайн е имал дислексия заради неспособността му да запомня. Той дори не си спомнял месеците от годината. Но когато ставало въпрос за математика – се случвало нещо напълно различно.


14. Шер
Много от учителите на Шер смятали, че тя не полага достатъчно усилия. По-късно във времето й се налагало да учи всички свои текстове на песни и реплики за филми, докато ги слуша. Дори не разбрала, че има дислексия, докато не станала на 30 години.


15. Джим Кери
Кери може да е с дислексия, но той използва мозъка си, за да се създаде комедия, която е по-физически разбираема, отколкото вербална. В действителност, това е причината, поради която той е известен сега.


16. Хенри Форд
Основателят на компанията Ford Motor също имал по-трудно детство заради дислексията.



17. Стивън Спилбърг
Спилбърг често е обект на тормоз от съучениците си в училище. В действителност, казва той, голяма част от тормоза във филма The Goonies е вдъхновен от страданията му, защото е бил с дислексия.


18. Били Боб Торнтън
До ден днешен да чете и запомня сценарии е трудно за Торнтън. Обикновено той учи репликите си, докато някой друг му ги чете.


19. Ансел Адамс
Той може да е имал дислексия, но това не го е спряло да стане един от най-известните фотографи в света.




20. Андерсън Купър
"Имах лека форма на дислексия и трябваше да ходя на специален инструктор по четене", заявява Андерсън. "Един от начините, по които инструкторката ми помогна, беше да ме насърчи да намеря книги, които ми бяха много интересни."


21. Джордж Вашингтон
Вашингтон често има проблеми в училище и е самоук. Заради дислексията той е имал проблеми с правописа.


22. Мохамед Али
Боксьорът в тежка категория е бил невероятен на ринга, но дислексията му е била толкова тежка, че едва завършил гимназия.


23. Нелсън Рокфелер
Членът на легендарната фамилия Рокфелер също страдал от този проблем.


24. Александър Бел
Дори изобретателят на телефона имал дислексия. Именно състоянието му го вдъхновило да създаде други форми на комуникация.


25. Хенри Уинклър
Той не е прочел и една книга, докато не станал на 31 години. Сега актьорът води кампании за повишаване на знанията, свързани с този проблем.


26. Упи Голдбърг
Дислексията на Упи може би е причината тя да напусне училище на 14 години. След това тя често лъжела на колко е години, и съсредоточила усилията си в това да си проправи път към Холивуд.


27. Франсис Скот Фицджералд
Авторът на „Великият Гетсби“ имал дислексия, и бил изхвърлен от училище на 12 години, защото не можел да чете.



Том Круз е един от най-известните и харесвани актьори в необятния свят на киното.9381_0.jpgПрез 2006 г. американското списание  „Форбс“ го определя като една от най-влиятелните звездни личности в света. Обичан заради чаровната му усмивка и брилянтната актьорска игра, упрекван заради увлечението му по Сциентологията (религиозно течение), уважаван заради щедростта и съпричастието му, одумван покрай развода му с Никол Кидман и брака му с Кейти Холмс, Господин „Невъзможна мисия“ Том Круз е една от най-ярките звезди на Холивуд. Номиниран е три пъти за „Оскар“ и е спечелил 3 награди „Златен Глобус“. И въпреки че е под средната височина на ръст и е извън общоприетите разбирания за мъжествено излъчване, той винаги намира място в класациите на редица издания и е смятан за един от най-красивите и най-секси мъже в света.

Детство

Томас Круз Мейпотър Четвърти, по-известен със сценичното си име Том Круз, се ражда на  3 юли 1962 г. в град Сиракюз, щата Ню Йорк, САЩ. Израснал сред три сестри, до 15-тата си година той сменя повече от десет училища,
защото семейството му често пътува. От малък се увлича по религията и първоначалното му намерение е да стане свещеник. Дори, когато се установяват за постоянно в Ню Джърси, Том Круз постъпва за кратко в семинария. В основното училище се занимава активно със спорт – атлетика и хокей, което му коства счупен зъб и травма на коляното. По същото време се увлича по театъра и играе главна роля в няколко пиеси, които жънат такъв голям успех, че дори е поканен да направи мини турне из различни училища в Отава, където живее по това време.
Том Круз от малък е бил жертва на насилие от страна на баща си. Отчасти това се дължало на факта, че актьорът страдал от дислексия. Когато е на 12 години, родителите му се разделят и той, заедно с едната си сестра и майка си тръгват на път. Живеят в мизерия и работи като разносвач на вестници, за да се препитават. През първата си година в гимназията се занимава с футбол, а малко по-късно – с борба. Но заради травмата на коляното е принуден да се откаже и така преоткрива сцената. Явява се на прослушване за гимназиална пиеса и след като печели главната роля, решава да стане професионален актьор. През 1980 г. Том Круз завършва гимназията в Глен Ридж, Ню Джърси и заминава за Ню Йорк, където да развие кариерата си.

9381_1.jpgПътят към върха и другите страсти

Първата си роля в кинопродукция Том Круз получава през 1981 г. във филма „Endless love”, където се снима заедно с Брук Шийлдс. Макар да играе периферен персонаж, талантът му е забелязан и за кратко време получава по-големи участия в касови филми. През 1983 г. се снима в продукцията на режисьора Франсис Форд Копола „The Outsiders”, а след това в редица други, с които набира скорост в шоубизнеса. „Топ гън” (1986), „Цветът на парите” (1986), „Рейнмен” (1988) и „Роден на 4-ти юли” (1989) го изстрелват на върха на славата само за няколко години и той се превръща в един от най-високоплатените актьори. Ролите валят една след друга, номинациите за престижни награди – също. Том Круз се сдобива и със собствена звезда на Алеята на славата в Холивуд. През 1994 г. заедно с Брад Пит, Антонио Бандерас и Крисчън Слейтър се снима в готическата драма „Интервю с вампир. Две години по-късно участва във филма на Брайън Де Палма „Невъзможна мисия”, който не само се превръща в негова запазена марка. Продукцията е на трето място по продажби за годината и печели общо пет номинации за „Оскар”. Следващите три филма с негово участие – „Джери Магуайър”, „Широко затворени очи” и „Магнолия”, затвърждават таланта му. Всъщност Том Круз става първият актьор, снимал се последователно в 5 филма с приходи над 100 млн. $. През 2000 г. той се снима във втората част на „Невъзможна мисия”, която повтаря успеха на предходната. Всяка следваща продукция с негово участие се превръща в хит, който стига челни позиции в класациите. През 2006 г. филмовата компания „Paramount” прекратява 14-годишния си договор с актьора, което се превръща в скандал в общественото пространство. Той преминава към Съюза на артистите и заедно с продуцентката Паула Уагнър създават собствена компания.                                                                                                                        AFISH.BG