сряда, 13 юли 2016 г.

Магна харта: Мистериозен документ на 800 години - Голямата харта на свободите.

Според правни експерти, Магна харта не само надрасна своето време, но остана "жива и свежа" до днешно време, защото в този документ от Средновековието са уредени основите на човешките права и свободи, процеси, съдебни заседатели, правото да няма задържане в ареста за неопределено време без съдебен процес

Сравнително мистериозен документ,  не  много дълъг, не  много елегантно написан, само 3550 думи на средновековен латински език, нечетливо и нагъсто разположени на една страница, това е Голямата харта.
Магна харта, която в оригинал е написана на латински език, е резултатът от принудата върху самоволния крал, която  извършили група ядосани средновековни барони, за да ограничат кралския абсолютизъм, но Хартата далеч надраснала първоначалните намерения на бароните от преди осем века.

Преди 800 години, на 15 юни 1215 г., на поляната Рънимийд между замъка Уиндзор, Стейнс и река Темза се сключва мирен договор, известен като Магна Харта, за предотвратяване на кървава гражданска война.

Страни по него са лично крал Джон (с печат, а не с подпис) и 36 аристократи и висши църковни сановници начело с архиепископ Стивън Лангтън. Самият договор от 3550 думи, разпределени в 63 текста, представлява декларация на краля, с която той дава важни права и свободи на своите поданици и обявява драстични ограничения на собствената си власт.

Тази харта урежда законността и справедливостта, както и да не бъде само едноличното решение и желание на краля, или в днешно време на правителствата, а че всички са равни пред закона и всички, без изключение, могат да бъдат задържани и затворени, ако са нарушили  законовите разпоредби.


Магна Харта позволи раждането на парламентарната демокрация, задължението за справедлив процес, ограничаване на кралската (и политическа) власт, както и контрол върху злоупотребите.

Голямата харта на свободите, както е нейното пълно наименование, преведена от латински, на практика, е мирно споразумение между краля и бароните. Оригиналът бил написан и подпечатан на животинска
кожа.
Магна харта



И като пример за това колко вълнуващо може да бъде едно старо парче хартия, през 2007 г.,
милиардерът-филантроп Дейвид М. Рубинщайн заплати 21.300.000 долара, за да купи по-късен вариант на хартата, а след това го подари  на Държавния архив, където всеки може да го види на монитор.

На 15 юни 800-ият рожден ден на Магна харта се отбелязва с богата церемония в Runnymede, поляна в близост до Уиндзор, където преди 8 века крал Джон от Англия капитулира пред исканията на бароните и поставя своя кралски печат на оригиналния документ

Оригиналната Магна харта става основа за редица последователни договори през годините, подписвани отново и отново от различни крале, като кулминацията е във версия от  1297 г. Едно от тези копия  Рубинщайн купува за Националния архив.
Но са необходими векове за да "възкръсне" Магна харта и да бъде реинтерпретирана  като голям символ на върховенството на закона. На нея се позовават в първите дни и американските колонии, отново по време на подготовката на Конституцията, и безброй пъти оттогава.

Няма коментари:

Публикуване на коментар