неделя, 27 юли 2025 г.

7-те най-неразгадани мистерии за Слънчевата система

Вселената е необятно и непроменяемо пространство, съдържащо мистерии, до които хората никога не са се доближавали.
 По-специално в Слънчевата система, поредица от неотговорени въпроси все още причиняват на учените „главоболие и главоболие“.

Неразгадани мистерии на Слънчевата система

  • 1. Каква сила „уби“ Венера?
  • 2. Истинският произход на Луната?
  • 3. Съществува ли живот в човешките отпадъци на Луната?
  • 4. Има ли други развити цивилизации на Земята?
  • 5. Възможно ли е да се „насочи“ астероид далеч от удара му в Земята?
  • 6. Имало ли е живот на Марс?
  • 7. Има ли 9-та планета в Слънчевата система?


На тази илюстрация, публикувана във Vox, няколко прахови пръстена обграждат Слънцето. Тези прахови пръстени се образуват, когато гравитацията на планетите издърпва праховите частици в орбита около Слънцето. Изображението показва Земята, Венера, Меркурий и Слънцето. (Изображение: VOX/NASA).

Тези трудни въпроси за Слънчевата система един ден ще ни помогнат да осъзнаем защо съществуват хората, колко дълго ще съществуваме... Според Vox   ето 7 мистерии за Слънчевата система, на които науката не е успяла да отговори.

1. Каква сила „уби“ Венера?

Повърхността на Венера е покрита с дебел слой облаци.
Повърхността на Венера е покрита с дебел слой облаци. (Снимка: НАСА).

Венера е наричана „Ад“, защото е най-горещата планета в Слънчевата система, с температури на повърхността, достигащи близо 500 градуса по Целзий, и повърхностно налягане 92 пъти по-голямо от налягането на Земята (на морското равнище).

Учените подозират, че Венера някога е била като Земята: заобиколена от океани от вода, които са поддържали живота на планетата. Това повдига големи въпроси относно появата на живота на Земята, тъй като двете планети са се образували едновременно и с едни и същи материали.

Какво е причинило превръщането на Венера в „Ад“ ? Има две основни хипотези: Слънцето е „изпекло“ Венера или вулканите са го направили.

2. Истинският произход на Луната ?

Изображение на вулкана Клавий на Луната.
Изображение на вулкана Клавий на Луната. (Илюстрация: NASA/USGS).

Някога се е смятало, че образуването на Луната е подобно на образуването на другите планети: отломки от образуването на Слънцето са се слели, за да образуват Луната. Но когато астронавтите от Аполо донесоха проби от повърхността на Луната обратно на Земята и ги анализираха, историята беше много различна.

Геолозите са открили, че Луната е покрита със специален вид скала, наречена анортозит . Това са лъскави, ярко оцветени, силно отразяващи скали, които карат Луната да блести ярко в нощното небе.

Смята се, че този вид скала е могла да се е образувала само от магма (известна още като разтопена скала). Това означава, че Луната е могла да бъде подложена на толкова голямо количество топлина, че да е била почти разтопена.

Учените все още не са сигурни, но всички изложени хипотези сочат към сценарий, изпълнен с червен огън.

3. Съществува ли живот в човешките отпадъци на Луната?

Торба с отпадъци от астронавти, оставена на Луната през 1969 г.
Торби с отпадъци от астронавти, оставени на Луната през 1969 г. (Снимка: НАСА).

Когато астронавтите от Аполо завършиха мисиите си, за да намалят теглото за обратния полет от Луната, те трябваше да изхвърлят отпадъците. По време на мисиите Аполо астронавтите изхвърлиха 96 чувала с човешки отпадъци на Луната и това повдига интересен въпрос в областта на астробиологията.

Човешките отпадъци, по-специално човешките екскременти, гъмжат от живи микроорганизми. Могат ли те да оцелеят на Луната, където околната среда е сурова? И ако биха могли да оцелеят на Луната, биха ли могли да преживеят междузвездни космически пътувания?

Ако отговорът е „да“, може ли животът да се разпространява от планета на планета, криейки се в астероиди или други небесни тела?

4. Има ли други развити цивилизации на Земята?

Симулация на образуването на суперконтинента Гондвана преди около 550 милиона години
Симулация на суперконтинента Гондвана, образуван преди около 550 милиона години и започващ да се отделя преди около 180 милиона години - (Илюстрация: Science Photo Libra/Getty Images).

Докато други учени непрекъснато търсят напреднали цивилизации в дълбините на Вселената, климатологът Гавин Шмит и астрофизикът Адам Франк задават различен въпрос: Имало ли е други напреднали цивилизации в историята на Земята, които сега са погребани дълбоко в земната кора?

Тези въпроси не са непременно мистерии на Слънчевата система, но могат да отговорят на други въпроси в изследването на Вселената: Как би могла интелигентна форма на живот на която и да е планета да остави следи от съществуването си?

5. Възможно ли е да се „насочи“ астероид далеч от удара му в Земята?

Симулация на приближаването на спускаемия модул DART към Диморфос.
Симулация на приближаването на спускаемия модул DART към Диморфос. (Илюстрация: НАСА).

Природните бедствия (вулкани, земетресения, урагани, наводнения...) са неизбежна част от живота на Земята. Има обаче един вид бедствие, което вероятно можем да избегнем: ударът на астероид или метеорит върху Земята.

Проблемът е, че никога не сме се опитвали да отклоним астероид и не е ясно дали това изобщо е възможно.

Миналата година НАСА стартира мисията DART (Dual Asteroid Redirection Test - Тест за пренасочване на два астероида). Те изстреляха космическа сонда с размерите на кола. Мисията на DART беше да се сблъска с 60-метровия астероид Диморфос със скорост от 24 000 км/ч, за да ни помогне да отговорим на въпроса: Можем ли да накараме астероид да се отклони от първоначалната си орбита?

6. Имало ли е живот на Марс?

Има достатъчно доказателства, че някога е имало течна вода на повърхността на Марс.
Има все повече доказателства, че някога е имало течна вода на повърхността на Марс. (Снимка: ESA/DLR/FU Berlin)

Днес Марс се смята за пустиня без признаци на живот. Но през годините учените са открили доказателства за Марс, който някога е бил по-близък до Земята.

„Марс е много различно място сега, отколкото е бил преди 4 милиарда години, но все още можете да видите доказателства за това какво е било“, казва астрофизикът Линдзи Хейс. „Можете да видите неща като останки от голяма речна делта. Това показва, че не само е имало вода, но и много вода, течаща в продължение на дълъг период от време, която е започнала да отлага седименти.“

Където има вода, има живот. През 2021 г. роувър успешно излетя към Марс и това е най-добрият ни шанс досега да отговорим на въпроса: „Имало ли е някога живот на Марс?“. Ако отговорът е „да“, това би могло напълно да промени начина, по който разбираме съществуването на живот във Вселената.

7. Има ли 9-та планета в Слънчевата система?

Плутон вече не е деветата планета в Слънчевата система.
Плутон вече не е деветата планета в Слънчевата система. (Снимка: NASA-JHUAPL-SWRI).

През 2006 г. Международният астрономически съюз гласува за промяна на определението за планета, като по този начин премахва Плутон от Слънчевата система. В резултат на това Слънчевата система има само осем официални планети.

Но след това се появиха улики, че отвъд Нептун се крие гигантска планета, чакаща да бъде открита. Астрономите все още я търсят и продължават да поставят под въпрос съществуването ѝ: Дали небесните тела по-далеч в Слънчевата система изглежда са засегнати от собствената си гравитация?

Ще ни отведат ли тези улики до истинска девета планета? Може би, но търсенето със сигурност няма да е лесно.

Няма коментари:

Публикуване на коментар