неделя, 11 октомври 2015 г.

7 любопитни факти, които е хубаво да знаеш.

С тях няма да станеш много по-умен, но винаги може да зачекнеш интересни теми сред приятели. Разбери защо много български сгради имат особена прилика с тези в Бутан и защо не е хубаво да напиваш магарето си и после да му дадеш смокини.
„Бача пош“ или как се променят човешки съдби


В патриархални страни като Афганистан и Пакистан съществува повече от странна традиция – в семействата, в които се раждат само дъщери, липсата на син се компенсира, като някои момиченца от малки са възпитавани сякаш са момчета. Тези деца, наречени „бача пош“, биват обличани като момчета, карани да се държат като такива и се ползват с всички привилегии, които имат мъжете в тамошния свят.
Целта на наглед безумната практика е да се повиши социалния статус на семейството в обществото. Когато съзре полово обаче, девойката „бача пош“ трябва да се върне отново към живота си на момиче, да се лиши от всички мъжки права и да се омъжи. Преходът е особено травматичен и тежък, защото тя не е свикнала да готви, да шие, въобще да изпълнява нормални женски работи.

Шампионът с дървен крак
Джордж Айзер по средата
Джордж Айзер по средата

На летните олимпийски игри в Сейнт Луис през 1904 г. американският гимнастик от немски произход Джордж Айзер само за един ден печели 6 медала – 3 златни, 2 сребърни и 1 бронзов. Наистина достойно за уважение постижение, особено като се вземе предвид факта, че единият крак на атлета представлявал дървена протеза! Заради инцидент с влак Джордж губи крайника си, но това не му попречва по никакъв начин да покаже удивителен дух и да запише името си завинаги в историята.

Другарско изтребване
Знаете ли, че името на щата Тексас произлиза от думата на индианците хасинаи  „тейхас“, която означава „съюзник“, „другар“? Тя била използвана като поздрав, равносилен на „Добре дошъл“.  По ирония на съдбата индианските племена, населяващи Тексас, включително хасинаите, били изтребени до крак.

Двоякият знак „√“

Пунктуационният знак „√“, известен още като чавка, с който сме свикнали да отбелязваме правилния отговор (а преди години и да попълваме бюлетини), има съвсем противоположно значение в Швеция, Норвегия и Финландия.
Например в шведските училища с чавка се маркират именно грешните отговори, а правилните се отмятат с буквата R.

Фалосът – символ на успех

Добре дошли в Бутан – кралството на пенисите! На много от къщите в тази южноазиатска страна  има нарисуван фалос като символ на семейното плодовито благополучие и като защита срещу зли сили. Зараждането на този обичай се свързва с името на будисткия лама Друкпа Кюнле, живял през 15-16 век, който е известен още като „Божествения Луд от Драконовата Линия”.
Кюнле проповядвал будизма по необичаен начин, целейки да освободи хората от закостенялото им мислене. Атрактивният лама спокойно демонстрирал увлечението си към жените и виното и често рисувал фалоси по стените, като уверявал околните, че така ще бъдат прогонени злите духове.

Да умреш от смях

Изразът „да умреш от смях“ може да има и буквално значение. Поне така твърди историята, според която древногръцкият философ Хризип от Сол умрял от смях, докато гледал как пияното му магаре  се опитвало да яде смокини.
Промяна на числото
Римското число „четири“ придобива сегашния си вид едва през XIX век. Именно тогава започва да се изписва като цифра, съчетаваща двата символа IV. Самите римляни изписвали цифрата като „IIII“ и никога не помислили за друг неин вид, защото „IV“ било аналогично с първата буква от името на върховния бог Юпитер („IVPPITER“).