Най-добрите филми по действителен случай (част 1)
Тази малко субективна класация включва филми по истински случай, които спазват някаква историческа достоверност. В нея няма да видите заглавия като „Смело сърце“, „Красив ум“, „Небесно царство“, „Преследване на щастието“, „Мюнхен“, „Урагана“ и др., за които е статията „Филми по истински случай, които ни заблуждават“. Ето кои 100 филма попаднаха в класацията:
100.Историята на Стрейт
Филмът разказва любопитната история на Алвин Стрейт – 73-годишен старец, който предприема невероятно близо 400-километрово пътуване, возейки се в косачка, развиваща едва 10км/ч. Целта на пътуването е да посети своя брат, претърпял сърдечен удар, а причината за странното превозно средство – проблеми с краката и очите, които му пречат да притежава шофьорска книжка. Отличен малък филм на режисьора Дейвид Линч, в който блести вече покойния актьор Ричард Фарнсуорт.
Историческа достоверност – филмът успява да не залитне към излишната драматизация и представя събитията праволинейно така, както вероятно са се случили.
99.Кундун
Биографичен филм на Мартин Скорсезе за настоящия Далай Лама (14-ти поред). Историята ни запознава с традициите на тибетските монаси, избора на нов Далай Лама, живота в Лхаса и проблемите след революцията в Китай, довели до загубата на независимостта на Тибет. Красив и сериозен филм, обсъждащ доста специфична тема.
Историческа достоверност – базиран е на автобиографията на 14-тия Далай Лама и я следва плътно, с изключение на няколко незначителни подробности.
Интересни факти – рожденото име на настоящия Далай Лама е Ламо Дондруб. В момента е на 77-години и все още живее в изгнание. Филмът „Кундун“ е бокс-офис провал, като се смята, че това е заради липсата на добра реклама от страна на „Дисни“, тъй като филмът е смятан за обиден спрямо Китай. На Скорсезе пък е забранено да посещава Китай.
98.Американски разкош
Нестандартен филм, разказващ ни историята на Харви Пекар – автор на комиксите „American splendor“, в които отразява собствения си живот. Харви е не особено приятен тип с гаден живот и интересно чувство за хумор, който обаче бързо успява да се превърне в знаменитост, заради таланта си на разказвач. Във филма участва и самият Пекар, дискутирайки някои части от своя живот.
Историческа достоверност – няма съмнение, че филмът се придържа строго към фактите през погледа на автора
Интересни факти – Пекар отразява участието си във филма и в своите комикси. Умира през 2010г. на 70-годишна възраст.
97.Сляпата страна
Разказва историята на Майкъл Оер – бедно чернокожо момче, живеещо на улицата, което постепенно се сприятелява и по-късно е осиновено от богато бяло семейство. Необикновена сърцераздирателна история, въпреки че е донякъде предвидима.
Историческа достоверност – филмът се придържа към основните факти, като си позволява някои отклонения. Например, името на училището е подменено, ролята на някои герои в подпомагането на Оер е намалена, фактът че Майкъл не е играл преди това футбол е измислица.
Интересни факти – през 2009г. Оер е избран от Балтимор Рейвънс и подписва договор на стойност 13 млн долара. През 2013г. отборът на Оер спечели Супербоул, като той е титуляр за шампионите. Куинтън Аарън, който е в ролята на Оер, всъщност е работел на пълен работен ден като охрана преди да бъде избран роля на футболиста във филма. Сандра Бълок изненадващо печели Оскар за главна женска роля.
96.Песента на Брайън
„Песента на Брайън“ е смятан за един от най-добрите филми на спортна тематика. Правен е за телевизията, но това не пречи в главните роли да са известни лица – Джеймс Каан и Били Дий Уилямс. Разказва ни позната, но все пак трогателна история за необичайното приятелство между двама съотборници в отбор по американски футбол – Гейл Сайърс Брайън Пиколо, които освен различието в цвета на кожата притежават и съвсем различни характери. Въпреки това, приятелството им е искрено и двамата преминават рамо до
Историческа достоверност – базиран е на автобиографията на Сайърс и събитията във филма са доста близки до реалността.
Интересни факти – филмът печели редица награди „Еми“ и успехът му е толкова голям, че по-късно е пуснат и в кината. Сайърс прекратява спортната си кариера скоро след събитията във филма, заради контузия. Той остава легенда за Чикаго Беърс и е най-младият играч, включен в Залата на славата.
95.Октомврийско небе
Лентата отразява живота на младия Хоумър Хикам – син на беден миньор в затънтено градче, който следва мечтата си, въпреки бащиното му желание и успява да стане инженер в НАСА. Заедно с още няколко местни момчета Хоумър започва да се интересува от ракетно инженерство, благодарение на отразеното изстрелване в орбита на първия изкуствен спътник (руския Спутник-1). Не чак толкова изненадваща, но все пак трогателна и вдъхновяваща семейна история.
Историческа достоверност – филмът е правен по биографичните книги на Хоумър Хикам и си позволява само дребни отклонения от събитията.
Интересни факти – това е първата сериозна роля на Джейк Джиленхол. Автобиографичният роман на Хоумър Хикъм е бестселър и се изучава в американските училища.
94.Падение: Историята на Стивън Глас
Стивън Глас е млад журналист, който публикува редица сензационни материали, за да се разбере накрая, че почти всички от тях са изфабрикувани и не отговарят на истината. Филмът разказва историята на разкриването на неговата измама.
Историческа достоверност – за разлика от статиите на Стивън Глас, филмът успява да е достоверен в голяма степен. Редакторът на вестника, в който е работил журналиста, присъства при заснемането на повечето от сцените.
Интересни факти – другият филм на режисьора Били Рей е отново по истински случай – „Пробив“. Стивън Глас отказва да участва като консултант за филма. След събитията, показани във филма, той завършва право, но впоследствие му е отказана правоспособност за юрист, поради етични съображения.
93.Подмяната
Филмът разказва странната, но истинска история на Кристин Колинс, чиито син изчезва безследно. По-късно се появява момче, отговарящо на описанието, но то се оказва самозванец и майката трябва да се бори с властите, които не искат да й повярват и я обявяват за луда. В самия край „Подмяната“ ни разкрива и жестоката истина за едни от най-бруталните масови убийства в американската история. Като цяло един от по-добрите филми на Клинт Истууд.
Историческа достоверност – изненадващо филмът се придържа изключително точно към фактите, благодарение на усърдните проучвания на сценариста. Историята е толкова невероятна, че явно не е било нужно излишно украсяване.
Интересни факти – Кристин Колинс осъжда полицейското управление за действията на служителите му, а случаят довежда до някои законодателни промени. Градът, в който са извършени убийствата, по-късно променя името си, заради лошата слава.
92.Терористите Баадер-Майнхоф
Филмът е свързан с главните участници във Фракция Червена армия (RAF) – немска екстремистка организация, основана през 1968г., извършила серия от атентати. Лидерите на терористичната групировка са харизматичният младеж Андреас Баадер и журналистката Улрике Майнхоф, която е и идеологът на фракцията. Показани са ни сформирането на организацията, политическата обстановка, в която действа и различните убийства и отвличания, които извършва главно през 70-те години на миналия век.
Интересни факти – RAF официално престава да съществува през 1998г. Фракцията е отговорна за убийствата на 34 души.
91.Подчинение
Филмът ни представя абсурдна действителна история за телефонна шега, която отива твърде далеч. Обезпокоителен и в същото време много въздействащ – един от най-добрите филми на миналата година.
Историческа достоверност – всички събития са съвсем достоверни, като изключим, че реално се случват в закусвалня от веригата МакДоналдс. Телевизия ABC прави кратък репортаж за случая, който е качен в youtube.
Интересни факти – извършителят на „шегата“ е заловен, но е оправдан по всички обвинения. Има доказателства, че преди случая в МакДоналдс той е извършил около 70 подобни обаждания, в някои от които също се е достигнало до неправомерни действия на персонала. Младата служителка осъжда МакДоналдс и получава над 1 млн долара. Мениджърката на закусвалнята също осъжда веригата. Бившият й годеник се признава за виновен и излежава 5-годишна присъда за сексуално насилие.
90.Пробив
Филмът е базиран на истинската история за залавянето на Робърт Хансен – агент на ФБР, шпионирал за СССР повече от две десетилетия. Хансен е интелигентен, методичен и предвидлив човек, който бива арестуван едва през 2001г. след събрани доказателства от младия му колега Ерик О`Нийл. Драматичен и интригуващ филм, изнесен от Крис Купър и Райън Филипи.
Историческа достоверност – някои от сцените във филма са измислени, като например срещите между Хансен и О`Нийл извън работа или пък сцената в гората. Самият О`Нийл е консултант при заснемането на филма и помага да бъде спазена достоверността на събитията.
Интересни факти – ФБР подозира, че Хансен е къртицата, след като купува документ на КГБ за американски шпионин с измислено име, в който се съдържа бележка, че той използва израза „ще пикаеш в лилаво“ – любим на Хансен. Скоро след случая О`Нийл напуска ФБР. Хансен излежава присъда доживотен затвор.
89. Роден на четвърти юли
Филмът изследва живота на ветерана от войната във Виетнам Рон Ковик и е базиран на неговата автобиография. Преживял ужасите на войната и парализиран, Ковик бавно се трансформира от поддръжник на правителствената политика в един от най-известните анти-военни активисти. Един от най-добрите филми на Оливър Стоун и силна роля на Том Круз.
Историческа достоверност – самият Рон Ковик участва в написването на сценария, така че крайният продукт следва плътно действителните събития.
Интересни факти – Оливър Стоун също е ветеран от войната във Виетнам. Думата „fuck“ е използвана цели 289 пъти във филма. За „Роден на четвърти юли“ Оливър Стоун получава втория си Оскар. Рон Ковик е все още жив и е горд носител на „Златен глобус“ за най-добър сценарий.
88.Американски гангстер
Ридли Скот и сценаристът Стив Зейлиън обединяват сили, за да ни представят историята на един не особено приятен тип – безскрупулният чернокож гангстер Франк Лукас, издигнал се бързо в престъпните среди, пренасяйки хероин от Виетнам. Следва една продължителна и напрегната игра на котка и мишка с Ню Йоркската полиция, която води до очакван край. Поредната запомняща се роля на Дензъл Уошингтън.
Историческа достоверност – в този аспект филмът си позволява някои волности. Франк Лукас не е бил
Интересни факти – Франк Лукас е все още жив и на свобода, след като сътрудничи на полицията. Той и Ричи Робъртс са наети за консултанти при снимането на филма. Робъртс по-късно става адвокат на Лукас по друго дело и кръстник на детето му.
87.Кинси
Странен филм за един странен човек – пионерът в сексологията Алфред Кинси, който скандализира обществеността със своите публикации от средата на миналия век. Той е необикновен индивид с религиозен баща, приемащ дори ципа на пантолоните за изобретение на дявола. Кинси (Лиъм Нийсън) е биолог и отдава голяма част от живота си на изследването на оси-шикалкотворки. Личните му преживявания обаче го карат да обърне курса и да предприеме изследвания в непроучваната дотогава област на сексологията (все пак смята, че хората са съвсем малко по-сложни от осите) и да се опита да предизвика революция в мисленето на обикновените хора.
Историческа достоверност – в този аспект филмът е необичайно точен, колкото и трудно да се струва това на зрителите. Все пак лентата подминава една по-тъмна страна на Кинси, като например тайните записи, които прави на негови ученици, докато правят секс.
Интересни факти – Алфред Кинси е интервюирал повече от 18 000 души из цял САЩ. Ученият умира през 1956г.
86.Гласове на свободата
Разказ за учителката Ерин Груел, която има непосилната задача да обедини учениците си от различни етноси и членуващи във враждуващи банди. Класът, на който трябва да преподава, е съставен изцяло от т.нар. „рискови“ ученици, които не зачитат правилата и нямат никакъв интерес в обучителния процес. Груел успява да ги спечели на своя страна, благодарение на „Дневникът на Ане Франк“ и идеята да пишат собствени дневници, в които да отразят своя живот. Крайният резултат е затрогващ филм, който се опитва да посочи слабостите в образователната система.
Историческа достоверност – имената на учениците са променени, но повечето от събитията са се случили така, както са представени във филма. Базира се на книгата „The Freedom Writers Diary“, писана от Ерин Груел и нейните ученици.
Интересни факти – един от младите актьори във филма е застрелян на улицата, малко след заснемането на лентата. Всичките ученици на Ерин завършват гимназия, а повечето постъпват и в колеж.
85.Глад
Филмът отразява известната гладна стачка в ирландските затвори от 1981г. и се върти най-вече около Боби Сандс – член на ИРА и лидер на стачката, който се подлага на 66 дни гладуване и в крайна сметка умира, превръщайки се в икона на организацията. Тежък филм, в който омазаните с лайна затворнически стени са малка част от бруталността, с която ни засипва всеки кадър.
Историческа достоверност – филмът следва плътно фактите, които пък са добре известни.
Интереснни факти – Майкъл Фасбендър преминава през ускорена диета, за да загуби около 15 кг за отрицателно време. Филмът е известен със знаменитата 17-минутна непрекъсната сцена между него и Лиъм Кънингам. Освен Боби Сандс още 9 затворници умират от гладна смърт. На погребението на Сандс присъстват около 100 000 души.
84.Зората на спасението
„Зората на спасението“ е филм за американския пилот Дитер Денглър, който бива свален във Виетнам и прекарва няколко месеца в лагер за военнопленници. Ужасяващите условия в лагера карат малката група пленници да осъществи дързък план за бягство, при който обаче не всичко минава по мед и масло. Всичко това е майсторски предадено на екрана от режисьора Вернер Херцог.
Историческа достоверност – филмът се опитва да се придържа към фактите, но си позволява някои отклонения (например военнопленниците в действителност са били 7, а не 6). Братът на Джийн ДеБрюин обвинява Вернер Херцог, че не е представил коректно неговия образ и участие в бягството.
83.Последната война
Още един филм за военнопленнически лагер – този път в Япония. Историята проследява съдбата на отряд шотландски войници, подлагани на ужасни условия в лагера и принудени да участват в строежа на известната железопътна линия до Бурма. Предадена е през очите на младия Ърнест Гордън, който благодарение на помощта на другарите си, новооткритата сила на вярата и литературата се спасява на косъм от смъртта и успява да издържи на тежките изпитанията в лагера.
Историческа достоверност – базира се на автобиографията на Гордън и като цяло е достоверна. Подозирам, че героя на Кийфър Съдърланд е измислен, за да привлече американската публика.
Интересни факти – след войната Ърнест Гордън става проповедник. Умира година след завършването на филма. Все пак успява да го види и остава доволен от резултата.
82.Осъденият на смърт идва
Филмът разказва историята на осъдения на смърт престъпник Матю Понселет и за специалните му отношения със сестра Хелън Прежеън, пред която единствено разкрива душата си, за да издири изкупление. Докато чака екзекуцията, Матю намира опора в монахинята, която пък трябва да преодолее общественото неодобрение и особено това на семействата на жертвите. Сюзън Сарандън печели Оскар за ролята си, а Шон Пен официално се присъединява към небосклона на холивудските звезди.
Историческа достоверност – базира се на едноименната книга на сестра Прежеън, така че би трябвало да повярваме, че събитията във филма са действителни. Има една уловка обаче – героят на Шон Пен е композиция от двама действителни престъпници, осъдени на смърт чрез електрически стол.
Интересни факти – във филма участват шестима роднини на режисьора Тим Робинс. По книгата е направена още пиеса и опера.
81.Чудовище
Филм за Айлийн Уорнос – блъскана от живота непривлекателна проститутка с хомосексуални наклонности, която се превръща в една от най-известните жени-сериийни убийци. Страховита роля на Шарлийз Терон, която заслужено печели Оскар.
Историческа достоверност – въпреки липсата на официални подробности за живота на Уорнос, филмът успява да е достоверен, благодарение на личните си писма, които тя предоставя на режисьорката Пати Дженкинс. Айлийн все пак не е първата жена-сериен убиец, въпреки заявеното във филма.
Интересни факти – Шарлийз Терон наддава 14 кг, за да влезе в ролята на Уорнос. Филмът е заснет за едва 28 дни.
80.Хладнокръвно
„Хладнокръвно“ разказва историята за зверското убийство на цяло семейство, заради 40 долара и радио. Лентата е черно-бяла, което допълнително засилва атмосферата на студенина и обреченост и е режисирана от майстора на подобни филми Ричард Бруукс. Филмът ни запознава по-отблизо с извършителите на четворното убийство – Пери Смит и Ричард Хикок, и се опитва да намери отговор на въпроса защо напълно разумни хора могат да извършат подобна жестокост. А знаете ли как се казва екзекуторът на осъдените на смърт? -„We, the people“.
Интересни факти – къщата на семейство Клътър във филма е действително тази, в която са извършени убийствата. Това е и първият мейнстрийм американски филм, който включва думата „bullshit“ в диалога между героите.
79.Капоти
Една по-модерна адаптация на събитията от „Хладнокръвно“, в която фокусът е върху самия Труман Капоти и процеса по написването на най-известната му книга. Основна роля има и друг известен писател – авторката на „Да убиеш присмехулник“ Харпър Лий. Капоти е бил меко казано екстравагантен човек, който е завладян от любопиство към на единия от убийците – Пери Смит и се опитва да достигне по-дълбоко в неговата душевност, за да разкрие какво го е накарало да извърши подобно престъпление. За играта Филип Сиймур Хофман единствената дума е „гениална“.
Историческа достоверност – филмът се базира на биографията на Капоти, писана от Джералд Кларк и следва плътно събитията.
Интересни факти – филмът е дебютът на режисьора Бенет Милър в игралното кино. На следващата година излиза още един филм на същата тематика – Infamous. Филип Сиймур Хофман губи близо 20 кг, за да влезе в ролята на Капоти. Книгата „Хладнокръвно“ превръща писателя в световна знаменитост.
78.Жертвите на войната
Един от по-малко популярните филми на Брайън Де Палма, описващ събитията от „инцидента на Хълм 192“ по време на войната във Виетнам. Това е смущаващата история на отряд от петима войници, четирима от които отвличат, изнасилват и накрая убиват виетнамско момиче. Единствено редник Ериксон не прекрачва моралните си принципи и се противопоставя, в резулатат на което на няколко пъти едва не бива убит от колегите си. Реалистичен и въздействащ разказ за ужасите на войната.
Историческа достоверност – поне една сцена е измислица – тази в началото, при която сержантът спасява Ериксон. В действителност сержантът наистина извършва подобно геройство, но спрямо друг войник. Останалото обаче е съвсем достоверно.
Интересни факти – осъдените войници обжалват присъдите си и те са намалени на втора инстанция. Един от тях дори е оправдан.
77.Аполо 13
Филм за неуспешната мисия до Луната „Аполо 13“, при която екипажът на совалката се спасява като по чудо от смъртта. Действието се развива няколко години, след като Нийл Армстронг стъпва на Луната в мисията „Аполо 11“. Корабът, на който са астронавтите Джим Ловъл, Джак Суигърт и Фред Хейс, претърпява авария, която ги оставя с повредено управление и без достатъчно кислород и енергия, за да се приберат до Земята. Благодарение на хладнокръвието, съобразителността и общите усилия на астронавтите и наземния екип, те успяват да се върнат живи и здрави у дома.
Историческа достоверност – базиран се на книгата на Джим Ловъл, филмът проследява съвсем точно събитията, разбира се, ако не вярваме на конспиративните теории, според които реални мисии до Луната никога не е имало.
76.Чаплин
Биографичен филм за гениалния комик, който проследява живота му от ранното детство до смъртта му през 1977г. Още едва 5-годишен е забелязан талантът му, а младият Чаплин прави всичко по силите си, за да пробие в шоубизнеса, като накрая заминава за Щатите. Там се превръща в най-голямата звезда на своето време. Филмът се съсредоточава най-вече върху многобройните романтични връзки на комика. В главната роля блести Робърт Дауни Джуниър.
Историческа достоверност – филмът се опира на автобиографията на Чарли Чаплин, както и на други биографични книги. Единствено героят на Антъни Хопкинс (играе биографа на Чаплин) е измислен.
Интересни факти – „Чаплин“ се оказва бокс-офис провал. Джералдин Чаплин, дъщеря на великия комик, играе негова майка във филма. Обсъждали са се идеи главната роля да бъде предоставена на Джим Кери или Джони Деп. Противно на популярното мнение, Чаплин не е бил евреин. Като изключим почетни оскари, Чарли печели само една награда на Академията – за музика към „Светлините на рампата“.
75.Ерин Брокович
„Ерин Брокович“ е от рядката порода филми, които стават за гледане, въпреки че се върти изцяло около женски персонаж. Самата Брокович е безбработна самотна майка, която помага на жителите на затънтено американско градче да осъдят енергиен гигант, заради замърсяване на околната среда с фатални последици. Джулиа Робъртс печели Оскар за главна женска роля.
Историческа достоверност – филмът си позволява само съвсем дребни изменения и според Ерин Брокович показаното е 98% вярно. Все пак относно фактите по делото има известви спорове.
Интересни факти – Джулиа Робъртс се превръща в актрисата с най-висок хонорар – тя прибира 20 млн долара за участието си във филма. Преди снимките реалният Едуард Масри твърдял, че за ролята на Ерин Брокович е подходяща всяка актриса, стига да не е Джулиа Робъртс.
74.Рей
Биографичен филм за покойния музикален гений Рей Чарлз. Лентата описва детството на Рей, загубата на зрението му, пробива му в шоубизнеса, наркозависимостта му и множеството семейни проблеми в резултат на цял куп изневери. Заслужен Оскар за Джейми Фокс в главната роля.
Историческа достоверност – филмът си позволява някои дребни промени във фактите, като например това, че на Рей Чарлз никога не е било забранявано да изнася концерти в щата Джорджия.
Интересни факти – Рей Чарлз има 12 деца от 9 различни жени. Музикантът умира няколко месеца преди премиерата на филма. Във всички сцени Джейми Фокс наистина свири на пиано. Филмът е независим проект, тъй като нито едно студио не се съгласява да го финансира.
73.Патън
Филм за гениалния и ексцентричен генерал от Втората световна война Джорд Патън. Въпреки че е бил задник, Патън е бил и брилянтен военен тактик, много ерудиран, често избухлив, ужасно устат, смел до безразсъдност и силно обичан или мразен от подчинените си. Личността му си остава противоречива, но качествата му са били неоспорими.
Историческа достоверност – филмът се придържа към извесните факти, но все пак пропуска едно-две по-значими събития от кариерата на Патън в армията. Все пак лентата улавя съвсем точно характера на генерала.
Интересни факти – Джордж Скот, който печели Оскар за ролята си на генерал Патън, отказва да получи статуетката като символичен протест срещу самата идея за подобни награди. Филмът печели цели 7 награди Оскар. Режисьорът Франклин Шафнър излъгал Скот, че сцената с речта на Патън в началото ще бъде монтирана в средата на филма, каквото е било и желанието на актьора. В действителност гласът на Патън е бил доста тънък и генералът твърдял, че използвал просташки език, за да компенсира това.
72.Лека нощ и късмет
Филмът проследява конфликта между телевизионния водещ Едуард Мъроу и сенатор Джоузеф МакКарти – инициатор на своеобразен лов на вещици (т.нар. „маккартизъм“), при който редица граждани са обвинени в комунистически пристрастия. Лентата показва как Мъроу и продуцентът му трябва да се оправят с натиска на телевизията и спонсорите, за да продължат с независимата журналистика, критикуваща правителствената политика.
Историческа достоверност – в този аспект филмът следва плътно реалните факти. Дори речта в края на филма е съвсем автентична.
Интересни факти – репортажите на Мъроу в крайна сметка са една от основните причини за падението на сенатор МакКарти. Името на филма идва от фразата, която водещият изговарял в края на всяко свое предаване.
71.Човек на всички времена
Завладяващ филм за живота на сър Томас Моор – изключително ерудиран адвокат, държавник и философ, живял през 15-16 век. Той е известен с това, че се опълчва на развода и повторната женитба на крал Хенри VІІІ – дотогава негов близък приятел и в крайна сметка е несправедливо осъден на смърт. Филмът печели цели 6 оскара и е една от класиките на 60-те години.
Историческа достоверност – лентата е адаптация на едноименната пиеса от Робърт Болт. Въпреки сериозната отдалеченост във времето, което описва, филмът успява да улови съвсем точно реалните събития.
Интересни факти – през 1935г. Томас Моор е канонизиран за светец от католическата църква. Орсън Уелс участва с интересна роля във филма и твърди, че е режисирал сам всички сцени, в които е играе.
70.Пиратите от Силициевата долина
Интересен филм за съревнованието между двама велики умове Бил Гейтс и Стив Джобс и техните компании „Майкрософт“ и „Епъл“. Лентата проследява историята от създаването на персоналния компютър Епъл 1 и разрастването на компанията на Джобс и Возниак (и съответно създаването на серията Макинтош), както и първият пробив на Гейтс чрез партньорството му с IBM и бързото му издигане с операционната система „Уиндоус“ (за която „черпи“ идеи от Джобс). Филмът въобще не се опитва да идеализира Джобс и Гейтс, а ги показва такива, каквито са, заедно с всичките им недостатъци.
Историческа достоверност – режисьорът Мартин Бърк прави няколкомесечно проучване, събирайки всякаква информация за двамата компютърни гении. Возниак потвърждава, че характерите на героите са адекватно отразени, както и повечето от събитията, в които има само дребни неточности.
Интересни факти – Стив Джобс се свързва с Ноа Уайли, след като гледа филма и го хвали за ролята му. След това двамата се разбират Уайли да се представи за Джобс на идната конвенция на компанията и актьорът успешно заблуждава публиката.
69.Персеполис
Анимационен филм, правен по графичния роман на Маржан Сатрапи, отразяващ нейния изпълнен със събития живот. Историята започва в Иран, когато Маржан е още малко момиченце и през нейните очи наблюдаваме бунтовете срещу шаха, които довеждат до революция и управление на ислямски фундаменталисти. Това от своя страна води до нови закони и репресии за населението (особено за жените), което по-късно принуждава момичето да напусне родината си и да заживее в бедност и несигурност в чужбина. Като цяло наистина добре поднесена история, свързана със събитията в Иран и живота на обикновените граждани.
Историческа достоверност – по този въпрос няма съмнение, че събитията във филма са съвсем достоверни.
Интересни факти – въпреки неодобрение на властите, филмът е прожектиран за кратко и в Иран. Персеполис е град, съществуващ в Персийската империя и разрушен през 4 век пр.Хр.
68.Човек на луната
Биографичен филм, посветен на нестандартния комик Анди Кауфман. Започнал от клубовете, преминал през участие в забавни телевизионни предавания и получил широка известност със сериала „Такси“, Кауфман е възприеман като странен и често остава неразбран от околните и публиката. Джим Кери изиграва една от най-добрите си роли в киното.
Историческа достоверност – почти всички събития във филма са се случили наистина, но някои от тях не са предадени в хронологичен ред.
Интересни факти – песента „Man on the moon“ е създадена от R.E.M. през 1992г. и вдъхновява заглавието на филма. Джим Кери е бил голям фен на комика и по време на снимките на филма е настоявал да се обръщат към него с „Анди“.
67.Алфа дог
Филмът проследява истинската история за отвличането на 15-годишния Никълъс Марковиц от бандата на дилъра на наркотици Джеси Джеймс Холивуд. Последният е истински rockstar, обграден от красиви момичета и организиращ безкрайни купони, което кара отвлечения да се чувства като част от групата и да си прекара страхотно. Цялата случка обаче има фатален край. Младите актьори се представят изненадващо добре, а историята е наистина интригуваща.
Интересни факти – майката на Марковиц е била твърдо против филмирането на историята, но все пак оценила високо изпълнението на Антон Йелчин. Филмът е сред рекордьорите по употреба на думата „fuck“ и нейните производни – 411 пъти.
66.Телевизионно състезание
Филм за един от най-големите скандали в телевизията, свързан с шоуто „21“, при който става ясно, че някои от победителите са получавали предварително отговорите. В началото продуцентите на предаването залагат на неугледния евреин Харви Стемпъл, но след спад в рейтингите му намират заместник – привлекателният и ерудиран Чарлс ван Дорен, произлизащ от известно семейство. Те обаче не предвиждат колко отмъстителен може да бъде един евреин. Макар и занимаващ се с наглед безинтересна история, филмът на Робърт Редфорд е увлекателен и доста интелигентно направен.
Историческа достоверност – лентата се базира на мемоарите на Ричард Гуудуин, който ръководи разследването. Събитията се представени достоверно с едно изключение – ван Дорен дава грешен отговор не по свой избор, а заради натиска на телевизията. Също така това се случва преди да започне официалното разследване.
Интересни факти – Мартин Скорсезе е бил един от продуцентите на шоуто. След случая Чарлс ван Дорен напуска преподавателската си дейност в университета Кълъмбия и става редактор на енциклопедия Британика.
65.Моят ляв крак
Подзаглавието на филма е „Историята на Кристи Браун“. Г-н Браун е бил доста интересен тип – ирландец, роден с церебрална парализа, заради която е бил способен да контролира единствено левия си крак. Въпреки недъга си и това че израснал в бедно семейство, Кристи Браун се превърнал в прочут писател и художник, благодарение на силната си воля и любовта на близките си. Тежък филм, в който естествено блести Даниел Дей Люис.
Историческа достоверност – филмът се базира на едноименната автобиография на Кристи Браун. За някои от събитията след публикуването на книгата има различни спекулации (като например отношенията му с Мери Кар и влошаването на здравето му след женитбата им, което не е отразено във филма).
Интересни факти – за ролята си Дей-Люис печели първия си Оскар. По време на снимките актьорът се слива с героя си и отказва да излезе от образ, което означавало, че други хора трябвало да му помагат при храненето и пр., като накрая дори си счупва две ребра. Повечето от сцените са снимани чрез огледала, тъй като Дей-Люис е можел да изпълнява съответните действия единствено с десния си крак.
64.Истински неща
Филмът представя историята на най-известните американски пилот-изпитатели, както и на членовета на първата космическа програма на НАСА, която изпраща хора в космоса. Главните герои са Чък Йейгър (първият пилот пътувал със скорост по-бърза от звука и счупил още няколко рекорда), Алан Шепърд (първият американец, излетял в космоса), Джон Глен (първият американец, пътувал в орбита около Земята) и другите петима членове на програмата „Мъркюри“. Те са били необикновени мъже и по думите на самия Йейгър „само специален вид хора могат да бъдат доброволци за самоубийствена мисия, която ще бъде излъчвана по националната телевизия“. Интересен филм за интересни хора.
Историческа достоверност – филмът е по едноименната книга на журналиста Том Улф, като той не е съвсем доволен от крайния резултат, заради някои промени във филма. Чък Йейгър е нает за технически консултант.
Интересни факти – филмът печели 4 Оскара, но пък не успява да си избие бюджета в бокс-офиса. Сам Шепърд, който играе Чък Йейгър, всъщност има страх от летене. Все още живи от седморката са Джон Глен и Малкълм Карпентър, а единственият починал след летателет инцидент е Върджил Грисъм.
63.Снайперисти
Биографичен филм, базиран на мемоарите на американеца Антъни Суофорд – участник във Войната в Персийския залива. Отразява живота на пехотинците в негостоприемната чужда среда, която ги пренася до ръба на нервна криза. Лентата е крайно реалистична и въздействаща – дали става дума за борбата със скуката на пехотинците или преходите под сипещия се петролен дъжд, всичко е предадено по страхотен начин на екрана от Сам Мендес и Роджър Дийкинс.
Интересни факти – думата „fuck“ и нейни разновидности са употребени цели 278 пъти във филма. Питър Сарсгаард, който е партньор на Джейк Джиленхоу във филма, всъщност е женен за неговата сестра – Маги Джиленхоу.
62.Голямото измъкване
Класика от 60-те, описваща ни едно от най-великите бягства от военнопленнически лагер през Втората световна война. Става дума за немския лагер Сталаг ІІІ, от който бягат цели 76 души, благодарение на прокопан тунел с дължина над 100 метра. Военнопленниците създават мащабна организация, действаща по учебник и успяват да прикрият следите си от непрестанно наблюдаващите ги немци. Интересен филм, изпълнен с драма, екшън и хумор.
Историческа достоверност – филмът е по книгата на Поул Брикхил, участник в бягството. Събитията са правилно описани, като лентата си позволява отклонения свързани с някои от героите – особено с този на Стив МакКуин, тъй като в действителност американците имат много малка роля в организирането на бягството. Реалният копач на тунелите е нает за технически съветник на продукцията.
Интересни факти – каскадата на МакКиун с мотоциклета е по идея на самия актьор и изпълнена от него, с изключение на финалния скок. Четирима от актьорите са били наистина военнопленници през Втората световна война. В подготовката на действителното бягство са участвали около 600 души.
61.Битката за Алжир
Филмът представя събитията от Войната в Алжир (1954-1962), при която част от местното население въстава срещу френското правителство, използвайки най-вече партизански тактики в градски условия. Лентата проследява планирането и изпълнението на редица атентати и отговорът на силите на реда, целящ унищожението на бунтовниците. Брутален и реалистичен, филмът се превръща в една от класиките на 60-те години на миналия век.
Историческа достоверност – почти всички събития и по-голямата част от героите са действителни. Филмът се базира най-вече на мемоарите на лидера на Фронта за национално освобождение Саади Ясеф (във филма е с името Джафар). Френският полковник Матьо е композиция от няколко личности.
Интересни факти – „Битката за Алжир“ е забранен във Франция за няколко години, а в САЩ и Великобритания е пуснат без изрязани сцени с мъчения на затворници. Лентата е толкова реалистична, че се използва във военни учения, а навярно и от терористични групи. Странен факт е, че филмът е номиниран Оскар за най-добър чуждестранен филм през 1966г. и за сценарий и режисура през 1968г. Алжир придобива независимост през 1962г.
60.Мерин: Истинкт на убиец и Обществен враг номер едно
Жак Мерин е френски гангстер-суперзвезда – обира банки, отвлича бизнесмени, бяга три пъти от затвора, пише автобиография и дава интервюта, в които твърди, че иска да осъществи революция. Филмът е в две части и се опитва да проследи кариерата на Мерин, изпълнена със множество смели престъпления и измъквания на косъм от смъртта. Историята е интересна, а Венсан Касел е страхотен в главната роля.
Историческа достоверност – колкото и странно да изглежда, над 80% от показаното във филма се е случило точно така – включително всяко едно от бягствата на „обществен враг номер едно“. Всъщност престъпната кариера на Мерин е толкова богата, че филмът дори пропуска някои любопитни моменти.
Интересни факти – Венсан Касел качва 20 кг, за да влезе в образа на Мерин. След публикуването на книгата на Мерин, Франция приема закон, който не позволява на престъпници да печелят от публикуването на техните истории.
59.Цялото президентско войнство
Филмът е базиран върху разследването на един от най-големите политически скандали в американската история – аферата Уотъргейт. В основата на разследването са двама журналисти – Боб Уудуърд (Робърт Редфорд) и Карл Бърнстийн (Дъстин Хофман), които свършват непосилна работа, за да разберат кой стои в дъното на целия случай. Един от най-добрите филми на политическа тематика, който се превръща в еталон за жанра.
Историческа достоверност – филмът се базира на едноименната книга на двамата журналисти и всичко е предадено съвсем точно.
Интересни факти – скандалът води до оставката на президента Ричард Никсън и осъждането на 48 държавни служители. Охранителят, който открива взлома в комплекса Уотъргейт, играе самият себе си. Лентата съдържа цели 25 телефонни разговора. Филмът е награден с 4 награди Оскар.
58.Фалшификаторите
Филмът проследява изпълнението на Операция Бърнхард – план на нацистите презд Втората световна война, с който се опитват да дестабилизират британската икономика, заливайки я с фалшиви банкноти. За целта използват евреи, опитни в подправянето на пари. Главният герой е Саломон Соровиц – ненадминат фалшификатор,
Историческа достоверност – филмът се базира на мемоарите на един от участниците в операцията – Адолф Бургер. Известна част от написаното е измислица, а някои от героите са композиция от няколко реални личности. Истинското име на Соровиц е Саломон Смолянов.
Интересни факти – властите изгубват следите на Смолянов след края на войната, като се смята, че той се премества да живее в Уругвай и после в Бразилия, където рисува портрети и сглобява детски играчки. Част от подправените банкноти дълг време циркулирали в британската икономика, което накарало централната им банка да издаде нови банкноти през 60-те и 70-те години на миналия век. Лентата печели Оскар за най-добър чуждестранен филм.
57.Човекът слон
Черно-бялата класика от началото на 80-те на режисьора Дейвид Линч, която не е за хора със слаби сърца, разказва историята на Джоузеф Мерик – ужасяващо деформиран физически мъж, живял в края на 19 век. В началото излаган като циркова атракция, Мерик привлича вниманието на реномирания хирург Фредерик Тривс (Антъни Хопкинс), който го приютява в болница и започва да го учи да комуникира с останалите хора. Мерик показва, че е интелигентен и добродушен човек, който се опитва да се пребори със стереотипното мислене на обществото, като най-въздействащия момент е сцената, при която възкликва пред гневна тълпа – „I am not an elephant! I am not an animal! I am a human being! I … am … a … man!“
Историческа достоверност – историята се базира на книгата на Тривс и е предадена достоверно с някои дребни изменения, като например това, че цирковият собственик не се е отнасял толкова лошо към Мерик. Има и някои промени в хронологията на събитията – Мерик първо пътува за Белгия, където е ограбен от бизнес партньора си, прибира се в Лондон и чак след това е приет в болницата.
Интересни факти – във филма и в книгата първото име на Мерик е Джон, въпреки че в действителност се е казвал Джоузеф. Отнемало е по 7-8 часа дневно, за да бъде наложен тежкия грим на актьора Джон Хърт. Филмът се превръща в основната причина за зараждането на категорията „най-добър грим“ в наградите Оскар – това обаче се случва на следващата година.
56.Кучешки следобед
Класика от средата на 70-те на режисьора Сидни Лъмет, в която Ал Пачино играе странен банков обирджия с неконвенционална цел – да събере пари за операция за смяна на пола на своята съпруга-мъж. Много неща при обира обаче се объркват и двамата крадци са принудени да останат в банката, да вземат служителите за заложници и да преговарят с полицията, превръщайки се в медийни знаменитости. Определено един от най-интересните и нестандартни филми за банков обир в историята.
Историческа достоверност – имената на героите са променени, някои сцени са измислени, но като цяло филмът е достоверен. Реалният Джон Войтовиц (героят на Ал Пачино) не е напълно доволен от портрета на бившата му жена, както и от сцената с разговора с транссексуалната си жена, която не се е случила. Знаменитите викове на Пачино „Атика! Атика!“ всъщност са импровизация на актьора.
Интересни факти – Войтовиц продава правата за историята и с парите финансира операцията. Осъден е на 20 години лишаване от свобода, от които излежава само 6. В деня преди обира е гледал „Кръстникът“, откъдето черпи вдъхновение. Филмът няма музикален акомпанимент, с изключение на една песен на Елтън Джон в самото начало. Част от действителните заложници заявяват в интервюта, че това е била една от най-забавните им вечери.
55.Ед Ууд
Филм в черно-бели краски за най-лошия режисьор в историята на киното – Едуард Ууд (Джони Деп), творял в средата на миналия век. Ууд е бил нестандартен образ, непредвидим и леко смахнат, обичал да носи женски дрехи, опитвал се да копира Орсън Уелс като едновременно режисира, пише сценария и играе във филмите си и имал интересни отношения със застарелия актьор Бела Лугоши, който е бил развалина по това време. Стилен и изключително забавен, това е един от най-добрите филми на Тим Бъртън.
Историческа достоверност – филмът заковава образите на Ууд и Лугоши, както и кариерата на най-лошия
Интересни факти – само откриващата сцена на филма „Ед Ууд“ струва повече от всички филми на култовия режисьор взети заедно. Мартин Ландау печели Оскар за поддържаща роля и става първият човек, играещ ролята на реален актьор (Бела Лугоши), с подобна награда .
54.Да извървиш пътя
Разказва ни за ранните години от легендарния музикант Джони Кеш – проблемите в детството, първия брак, сформирането на групата му, турнетата заедно с Елвис Пресли и други известни музиканти, пристрастеността му към алкохола и амфетамините и любовта му към Джун Картър. Феноменална роля на Хоакин Финикс, който за напълно се слива с образа на музиканта в черно, борещ се със своите демони.
Историческа достоверност – филмът е изграден на основата на автобиографията на Джони Кеш и е съвсем достоверен.
Интересни факти – Хоакин Финикс и Рийз Уидърспуун изпълняват сами всички песни. Направата на филма отнема цели 4 години. Джони Кеш умира през 2003г. на 71-годишна възраст.
53.Тринадесет дни
Филмът отразява тринадесетте дни, през които светът е бил на крачка от унищожение. Става дума за Кубинската ракетна криза от 1962г., разказана от гледната точка на Белия дом. Руснаците монтират ракетни остановки в Куба, които могат да поразят почти всички американски градове, а на правителството на Кенеди остава дилемата как точно да реагира на този враждебен акт – с военна инвазия или с дипломатически преговори. Изненадващо реалистичен и адекватно поднесен филм, засягащ важни събития от руско-американския конфликт.
Историческа достоверност – събитията се представени достоверно, с изключение на това, че в действителност ролята на Кенет О`Донъл в разрешаването на конфликта е много по-малка.
Интересни факти – малко след инцидента между Вашингтон и Москва е прокарана директна телефонна линия. Отношенията между Куба и СССР пък се влошават. За пресъздаването на сцените от конферентните разговори са използвани реални магнетофонни записи. Кевин Костнър става обект на подигравки, заради неуспешния опит във филма да имитира бостънски акцент.
52.Милк
Биографичен филм за активиста за правата на хомосексуалистите Харви Милк. Филмът се съсредоточава върху личния му живот и бавното му издигане в политиката, след което получава възможността да защитава публично правата на гей общността срещу консервативно настроените политици и общественици. Решителен се оказва конфликта му с друг политик Дан Уайт, който в крайна сметка има фатални последици. Майсторски
Историческа достоверност – сценаристът и режисьорът са се постарали всички факти събития да бъдат предадени съвсем достоверно. За целта са използвали биографичната книга за Милк и редица други материали.
Интересни факти – хиляди хора се съгласяват да участват като статисти във филма безплатно. Шон Пен печели втория си Оскар за главна мъжка роля.
51.Чопър
Това е историята на легендарния австралийски престъпник Марк „Чопър“ Рийд. Филмът започва с това как Рийд е осъден на 16 години лишаване от свобода за отвличането на съдия от върховния съд. Целта на отвличането била да извади приятеля си Джими от затвора, в който всъщност и той попада. Там „Чопър“ става печално известен, влиза в конфликт дори и с приятелите си, а славата му на необуздан луд продължава и след излизането му от затвора. Рийд е замесен в серия от странни инциденти и накрая отново е вкаран в панделата, където написва автобиографията си. Страхотна роля на Ерик Бана, който изиграва по блестящ начин от най-противоречивите и скандални образи в съвременното кино.
Историческа достоверност – освен на книгите на Рийд, филмът се базира на разкази на близки до него хора, което го прави достатъчно достоверен.
Интересни факти – между 20-та и 38-та си годишнина Рийд е прекарал едва 18 месеца извън затвора. Твърди, че е замесен в убийството на 19 души, но после понижава бройката на 4, заявявайки, че всички те са убити при самозащита. В момента Рийд пише криминални романи и участва в реклами.
Следва продължение…