неделя, 30 ноември 2014 г.

Необикновени места с интригуващи факти.

Необикновени места с интригуващи факти.


Планината Аватар Алелуя

Южната Небесна Колона в Чжанцзяцзе, южната китайска провинция Хунан, бе сменено официално с Планината Аватар Алелуя.
Скалистият връх в живописната южна част на Китай бе прекръстен на носещите се във въздуха планини на Пандора от филма Аватар.

Властите се надяват по този начин да извлекат изгода от огромния успех на филма.


Гранд Каньон


Националният парк „Гранд Каньон“ или „Големият каньон“ е един от най-старите национални паркове в САЩ. Намира се в щата Аризона. На негова територия се намира Гранд Каньон, един от най-дълбоките каньони в света, разположен около река Колорадо. Дълъг е 320 км и е дълбок до 1800 метра на места. В продължение на милиони години реката е рушила и дълбала скалите, докато е сътворила многоцветна дълбока пропаст с отвесни стени и невероятна красота.


Остров с езеро в остров с езеро


На остров Лусон, Филипините, се намира езерото Таал. В него вулкана Таал е образувал остров. Кратера на вулкана е пълен с вода и се образува езеро, в което има малко островче.



Пещерата "Hang Son Doong"

Пещерата "Hang Son Doong" във Виетнам е класифицирана като най-голямата пещера в света.
На места тя е повече от 200 м широка, 150 м висока, а дължината и е около 9 км.
Има галерии, достатъчно големи за да се побере цяла улица с небостъргачи в тях.








Fairy Bridge


Fairy Bridge е най-големият естествен мост в света се намира в Китай, провинция Гуанси.
Неговата дължина е 138 метра, а височината 71 метра.







Заливът Фънди


Заливът Фънди, намиращ се на атлантическото крайбрежие на Канада, е известен с най-високите приливи и отливи в света.
Разликата между най-ниското и най-нисокото ниво на водата на места достига 18 метра.




Великденските острови

Великденският остров (наричан още Рапа Нуи и Пасха) е островно владение на Чили в Тихия океан. Островът е едно от най-изолираните места в света. Островът е създаден от три вулкана: Поике, Рано Као и Теревака.




Согнефиорд


Най-дълбокият фиорд в света е Согнефиорд с дълбочина от 240 метра.



"Края на света"

Най-северната точка на Дания е мястото където се срещат две морета - Северно и Ба...лтийско. Тези две морета никога няма да се слеят, защото са с различна плътност. Местните жители наричат това място "Краят на света".




Белоградчишките скали


Белоградчишките скали са скални фигури, високи до 200 m, разположени в Западния Предбалкан, близо до град Белоградчик. Те образуват ивица с дължина 30 km и ширина до 3 km. Включени са в списъка на Стоте национални туристически обекта.




Вратцата


Вратцата е проход в България в Природен парк "Врачански Балкан". В средновековието е наричан Вратица. В пролома са запазени останки от средновековната крепост Вратица (10 - 12 век).Простира се на площ от 2 ха.Проходът е ждрело на река Лева и е красив и внушителен скален масив. Обявен е за природна забележителност и е символ е на град Враца като се свързва с името на града.Отвесните скали на Вратцата са най-високите на Балканския полуостров (над 400 м.) и са най-популярният алпийски обект в България. Делят се на Централна стена, Източен и Згориградски масив.






пещерата Леденика


Леденика е пещера в Стара планина с множество галерии и интересни сталактити и сталагмити, датиращи от хиляди години. Пещерата е дълга около 300 м., има десет зали като най-голяма е Концертната зала. Към нея води Проходът на грешниците. През него може да мине само този, който е с чисто сърце. Някога пещерата е била пълна с вода, но постепенно водата е изчезнала и е останало само едно изключително малко езеро — Езерото на желанията. Според легендата, ако някой потопи ръката си в ледено студеното езеро в пещерата и си пожелае нещо, желанието му ще се изпълни. Пещерата Леденика се намира в северозападния – Стрешерски дял на Врачанската планина, на 19 км от гр. Враца.Входът ѝ е разположен в най-ниската част на Леденишкия увал при надморска височина 830 м. Първата зала е Преддверието (най-ниската част на пещерата). През зимата и пролетта тази зала очарова с ледено кристалната си украса, дала името на пещерата. Няколко метра човек трябва да се движи ниско наведен през прохода “Плъзнята”, за да стигне до малката зала, която има почти кръгла форма, а след още едно стеснение се озовава в Голямата (Концертна) зала. Тук всичко е величествено и неповторимо, като се започне от Крокодилът, Главата на великана, Соколът, дядо Коледа, къщичката на баба Яга и много други.От голямата зала през железни мостове преминаваме през Малката и Голямата пропаст, през коридора “Завеските”, за да стигнем до не по-малко красивата “Бяла зала”. Тук могат да се видят Свекървиният език, Жената на великана, Слонът, Къпещата се девойка. Най-високата точка на пещерата се нарича “Седмото небе”. През зимата и пролетта пещерата е приказно красива. В първата зала, наречена Преддверието, се издига огромна ледена колона с диаметър близо 21 м. На някои места блестят чудни синьо-бели водопади. Ледените сталактити приличат на мечове – къси или по-дълги, стигащи до 4 м. И всичко искри с диамантен блясък.Нисък коридор свързва Преддверието с “Малката зала” - почти кръгла зала, от която през пещерния коридор “Комата”, попадате в Концертната зала.Според специалистите тя има божествена акустика. Под Концертната зала се намира още една – Хладилника.








пещерата Магура


Магурата е една от най-красивите пещери в България. Тя се намира в Северозападна България близо до село Рабиша, на около 18 километра от град Белоградчик. Магурата е една от най-големите пещери в България — общата дължина на галериите ѝ е 2,5 километра. Пещерата и района около нея са обявени за природна забележителност. В пещерата са открити кости от пещерн мечка, пещерна хиена и др. По стените могат да се видят рисунки от няколко исторически епохи, те изобразяват предимно ловни сцени.





Седемте рилски езера


Седемте рилски езера е група езера с ледников произход, разположена в планината Рила. Това е най-посещаваната от туристи езерна група в България, част от Стоте национални туристически обекта. Езерата се намират в Дамгския дял на Северозападна Рила и са разположени между 2100 и 2500 метра надморска височина. Те са разположени стъпаловидно - вдлъбнатини по склона на планината, като отделните езера са свързани помежду си чрез малки поточета. При преминаването на водата по тези поточета са образувани малки водоскоци и водопади.Името на всяко от Седемте рилски езера има връзка със специфични външни особености на даденото езеро. Езерото, което е разположено на най-голяма надморска височина, носи името Сълзата заради прозрачността на водите, които предлагат видимост в дълбочина. Следващо по височина на разположение е Окото, което е с почти идеална овална форма. Окото е най-дълбокото циркусно езеро в България - дълбоко е 37,5 м. Бъбрека е езерото с най-стръмните брегове от цялата група. Четвъртото езеро е Близнака. Това е най-голямото по площ езеро от Седемте рилски езера.
Езерото Трилистника е с неправилна форма и невисоки брегове. Най-плиткото езеро е Рибното езеро. Най-ниското от езерата е Долното езеро. В него се събира водата, която изтича от останалите. Долното езеро дава началото на река Джерман.В близкото минало стъпаловидния циркус на Седемте езера и самата езерна група се е наричал Еди гьол, а езерата - Едигьолски. Отделните езера са носили имена, различни от днешните. Те са се казвали както следва: Сълзата-Баш гьол, Окото - Чанак гьол, Бъбрека - Кара гьол, Близнака - Чифте гьол, Трилистника - Средния гьол. Последните две езера - Рибното и Долното, не са имали самостоятелни имена.




Мелнишките пирамиди


Мелнишките пирамиди са скални образувания, които са едни от най-посещаваните от туристи скални пирамиди на територията на България.Разположени са в подножието на югозападната част на планината Пирин в околностите на Мелник. Районът, освен самите пирамиди, обхваща още огромно количество други скални образувания като скални гъби, игли, конуси и други. Най-популярните сред тях са група пирамиди, разположени недалеч от село Кърланово. Мелнишките пирамиди на височина достигат до 100 м. Характерно за външния им вид е, че склоновете им са пясъчни и на места почти напълно отвесни.




Марианската падина е засега най-дълбоката известна океанска падина, както и най-дълбокото място в земната кора. Намира се в Тихия океан между Япония и Папуа Нова Гвинея, в непосредствена близост източно от Северните Мариански острови. Марианската падина е дълбока 11 км. и дълга 2000 км. Дъното ѝ се намира на 6366,4 км от центъра на Земята. Марианската падина е границата, на която се засичат две тектонски плочи — Тихоокеанската влиза под Филипинската.Наричана е „четвърти полюс на планетата“ и е най-слабо проученият участък от хидросферата.На 24 март 1995 г. японската сонда Kaiko дава най-точните данни за дълбочината на Марианската падина до днес — 11 022 м.